1915 Çanakkale Köprüsü’ne Avrupa’dan ödül

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) yönetiminde DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi paydaşlığı tarafından yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu global değerlendirmelerde ödül almayı sürdürüyor.

Dev proje, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından, günümüzün çağdaş köprülerinde çelik kullanımının ön planda tutulmasını teşvik etmek maksadıyla her iki yılda bir verilen Avrupa Çelik Köprü Ödülü’ne layık bulundu. Seçici heyet tarafından yapılan değerlendirmelerde 1915 Çanakkale Köprüsü, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’ne kardeş bir yapı ve bölgenin yeni sembolü olarak tanımlandı.

2023 metrelik orta açıklığıyla “dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü” ve 334 metre zirve noktasıyla “dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü” unvanına sahip 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa Yapısal Çelik Birliği tarafından çağdaş mega mühendisliğin değerli bir örneği olarak isimlendirildi.

Proje, kara yolu ve demir yolu köprüleri kategorisinde Avrupa’nın en güzeli seçildi.

Jürinin yaptığı değerlendirmede, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan köprü, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’ne kardeş olarak görülürken, birebir vakitte bölgenin yeni sembolü olarak anıldı.

Jüri üyelerinden, ECCS’nin birinci bayan idare heyeti üyesi, birinci bayan lideri olan, Prof. Dr. Nesrin Yardımcı Tiryakioğlu ödül ile ilgili yaptığı açıklamada, şu değerlendirmede bulundu.

“1915 Çanakkale Köprüsü, bölgedeki kuvvetli rüzgarlara ve zelzele risklerine sağlam formda inşa edildi. Bu mega mühendislik yapısı, mimari açıdan da büyük beğeni topladı. Dört yıllık rekor müddette inşaatı tamamlanan asma köprüde, yapıya uygun yüksek dirençli çelik kullanımı, operasyonların daha süratli, sağlam ve sağlam yürütülmesini sağladı. 1915 Çanakkale Köprüsü günümüzün çağdaş çelik yapıları için güçlü bir örnek oluşturuyor.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.