ABD’de ünlü R&B müzikçisi Robert Sylvester Kelly’e cinsel istismardan 30 yıl mahpus cezası

ABD’de New York’un Brooklyn kentinde görülen mahkemede 55 yaşındaki R&B ve hiphop müzikçisi Robert Sylvester Kelly,18 yaşından küçük kız çocuklarına sistematik cinsel istismar“, “şöhreti berbata kullanma” üzere kabahatlerden 30 yıl mahpus ve 100 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Son duruşmada tabir veren kimi mağdurların, siyahi müzikçinin kendilerine yaptığı hakaret ve onur kırıcı sapkın davranışları anlatırken gözyaşlarına boğulduğu, eski yıldız hakkında öfke dolu oldukları bilgisi aktarıldı.

Brooklyn Başsavcısı Breon Peace karar hakkında, “Umarım bu ceza, tacizcinin ne kadar güçlü, varlıklı yahut ünlü olduğunun bir değeri olmadığının ispatı olur. Adalet yalnızca gerçeği duyar” formunda açıklamada bulundu.

R&B’yi yine tanımlayan müzikçi olarak bilinen ve 3 sefer Grammy müzik mükafatını alan müzikçinin mahkemede tabir vermeyi reddettiği ve cezası okunduğunda hiç reaksiyon vermediği, lakin hakkındaki savları kabul etmediği ve mahkumiyet cezasına itiraz etmeyi planladığı kaydedildi.

1990’larda hakkındaki taciz tezlerinin kamuoyuna yansımasına karşın şöhretini artırmaya devam eden Kelly’nin albümleri uzun mühlet en çok satanlar ortasında yer aldı.

Müzik kayıtları dünya çapında 75 milyondan fazla alıcı bulan Kelly, 2008’de çocuk istismarı suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.