ABD’den Arnavutluk’a takviye: İran’ı sorumlu tutmak için adımlar atılacak

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, Arnavutluk‘a 15 Temmuz’da yapılan siber akınların arkasında olduğu tespit edilen İran

Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Adrienne Watson, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, NATO müttefiki Arnavutluk’a yönelik İran’ın siber saldırısını esefle kınıyor” sözünü kullandı.

Adrienne Watson, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama‘nın İran’ın bu hareketinden ötürü sorumlu tutulması davetine dayanak verdiklerini kaydederek, “ABD, müttefiki bir ülkenin güvenliğini tehlikeye atan ve siber dünya için makûs bir örnek oluşturan bu davranışından ötürü İran’ı sorumlu tutmak için adımlar atacaktır” iletisini verdi.

Watson, 15 Temmuz’da düzenlenen taarruzun akabinde ABD hükümetinin alanda mevzuyu incelediğini anımsatarak “İran hükümetinin bu pervasız ve sorumsuz siber saldırıyı gerçekleştirdiği ve İran’ın siber korsanlık ve sızdırma operasyonlarının ardında olduğu sonucuna vardık” ifadesini kullandı.

Watson ayrıyeten, Arnavutluk’un akından etkilenen hükümet ağlarını “kritik altyapı” olarak nitelendirdiğine işaret ederek, “Arnavutluk’un bu mevzudaki uzun periyodik eforlarını desteklemeyi sürdüreceğiz. Ortak ve müttefiklerimizi bu makûs niyetli siber aksiyonların sorumlularından hesap sormaya, inançlı ve dirençli bir dijital gelecek inşa etmeye çağırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.