Afrika’ya ‘ders’ vermeye giden Macron tekrar rezil oldu: Omzuna dokunduğu bakan omzunu sildi

Sosyal medyada yer alan imgelerde Afrika ziyareti kapsamında 27 Temmuz’da Benin’e giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mevkidaşı Patrice Talon ile baş başa konuştuğu sırada biraz ilerdeki Dışişleri Bakanı Agbenonci’yi yanlarına çağırıyor.

Macron, yanlarına gelen Agbenonci’nin omzuna dokunarak bir şey söylüyor.

Macron’un eliyle dokunduğu yeri Bakan Agbenonci, anında parmak uçlarıyla temizleyerek silkeliyor.

FRANSIZ MEDYASI İMGELERİ ES GEÇTİ

Söz konusu manzaralar, Fransız medyasında yer almasa da memleketler arası basın ve toplumsal platformlarda gündem oldu.

Twitter kullanıcıları, Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un buyurgan olmaya çalışırken “küçük düştüğü” yorumunu yaptı.

Bir kullanıcı da görüntüye yaptığı yorumda, daha evvel bir kişinin eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye söylediği “Dokunma bana, kirletiyorsun.” kelamına atıfta bulundu.

Başka bir kullanıcı da Macron’un her vakit diğerine çocukmuş üzere davranarak üstünlük kurma gayretinde olduğunu belirtti.

Diğer bir Twitter kullanıcısı da eski ABD Lideri Donald Trump’ın kameralar karşısında Macron’un yakasını parmakla silkelediği imgeyi görüntünün altına ekleyerek “Trump üzere olmaya mı çalışıyor ne “ sözünü kullandı.

BENİNLİ BAKAN AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI

Hareketinin gündem olmasıyla “zor durumda kalan” Agbenonci Twitter hesabından, Macron’un ceketindeki tozu kendisine gösterdiği için omzunu silkelediği açıklamasını yaptı.

Kullanıcılar ise Agbenonci’nin açıklamasının altında Macron’un öteki ülkelerin önderlerine misal hareketleri yaptığı görüntüleri paylaştı.

Crawley Violette isimli kullanıcı, Bakan’ın açıklamasının altına “Sayın Bakan Afrika’ya ders vermeye gelen (Macron’un) küçümseyici hareketini püskürtmekle uygun yaptınız. Fransa’yı utandırdı.” yorumunda bulundu.

MACRON’UN ZİYARETİ FRANSA’NIN AFRİKA’DAKİ SÖMÜRGE PERİYODUNU GÜNDEME GETİRDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrika tipi kapsamında 25-28 Temmuz’da Kamerun, Benin ve Gine Bissau’yu ziyaret etmişti.

Elysee Sarayı, Macron’un ziyaretinin, Fransa’nın Afrika kıtasıyla ilgileri yenileme sürecinin bir kesimi olduğunu açıklamıştı.

Macron’un ziyaretiyle Afrikalılar Fransa’nın kıtada sömürge devrinde işlediği cürümleri gündeme getirerek Fransa’nın bu kabahatleri kabul etmesi daveti yaptı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.