Alman devi Porsche halka arz için geri sayıma geçti

Borçları nedeniyle yıllar evvel Alman araba devi Volkswagen tarafından satın alınan lüks araba üreticisi Porsche, şirketin elindeki en büyük kozlardan bir tanesi.

Alman şirket, Porsche’nin paylarının yüzde 25’lik bir kısmının halka arz olacağını bu yılın başlarında açıkladı. Şirket, artık ise halka arz için gün saymaya başladı.

İlk duyuru geldi

Alman araba üreticisi Porsche, paylarının yüzde 25’ini Frankfurt Menkul Değerler Borsasına listelemek için birinci halka arz duyurusunu yaptı.

Halka arzın eylül sonu yahut ekim başı olması hedefleniyor ve sermaye piyasası şartlarına bağlı olarak yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Porsche CEO’su Oliver Blume, “Volkswagen Denetleme Şurası’nın Porsche AG’nin halka arzı lehine kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu Porsche için tarihi bir an. Dünyanın en başarılı spor araba üreticilerinden biri olan Porsche’nin halka arzı bizim için yeni bir sayfa demek.” değerlendirmesinde bulundu.

Porsche büyümeye devam ediyor

2022’nin birinci yarısında Porsche; gelir, faaliyet karı ve satış getirisinde güçlü bir büyüme kaydetti.

2022 yılının tamamı için şirket, yaklaşık 38 ila 39 milyar euro aralığında gelir ve yüzde 17 ila 18 aralığında bir satış getirisi hedefliyor. Şirketin uzun vadeli maksadı ise bu sayının yüzde 20’lere çıkarmak.

Almanya’nın en büyük halka arzı olabilir

Halka arzıyla birlikte şirketin bedelinin 65 ila 85 euro ortasına çıkması bekleniyor. 85 milyar euroluk üst hudut gerçekleşirse, bunun Almanya tarihindeki en büyük halka arz olacağı belirtiliyor. Bu birebir vakitte Avrupa’da 1999’dan beri gerçekleşen en büyük halka arz olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.