Avrupa krizle boğuşurken Türkiye bölgede atağa geçti: Saf değilim lakin Erdoğan…”

Hong Kong’un çevrim içi gazetelerinden Asia Times’ta yer alan makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Balkan seyahati masaya yatırıldı.

Sırp siyasi analist Nikola Mikovic’in imzasıyla yayımlanan makalede, “AB, Ukrayna’daki savaşın ortasında bir güç krizini atlatmaya çalışmakla meşgulken Türkiye bölgeyle bağlarını derinleştiriyor.” tabirleri yer aldı.

YÜKSELEN, TARAFSIZ BİR ORTAK: TÜRKİYE

Mikovic’in makalesinde, AB’nin Ukrayna’daki savaşın ortasında bir güç krizini savuşturmakla meşgul olduğu, Türkiye’nin ise Balkanlar’la bağlarını derinleştirmeye çalıştığı belirtildi.

Bosna-Hersek, Sırbistan ve öteki Balkan ülkelerindeki Müslüman ve Hıristiyanların, Türkiye’yi “yükselen, tarafsız bir ortak” olarak gördüğü söz edildi.

Makalede, bölgede Türkiye’ye bakış açısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saraybosna ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Sırp Üyesi Milorad Dodik’in, “Saf değilim ve biliyorum ki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her vakit Müslüman-Boşnak çıkarlarının yanında olacaktır ancak herkese hürmet duyuyor ve siyaseti bu türlü olduğu sürece ben de ona hürmet duyacağım.” sözlerine yer verildi.

Erdoğan’ın Saraybosna ziyaretin ekonomik bağları da güçlendirmeyi amaçladığını belirten Mikovic, seyahatin sonuçlarından birinin, Türkiye ile Bosna Hersek ortasında pasaportsuz seyahat kararı olduğuna işaret ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bosna Hersek’te yaşayan üç etnik küme (Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar) ortasındaki çözülemeyen ve giderek büyüyen anayasa krizinde arabuluculuk yapma taahhüdünde bulunduğunu hatırlattı.

Mikovic, ülkede son kelamı söyleyenlerin mahallî önderler olmadığına dikkati çekerek, Saraybosna’daki Bosna Hersek AB Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in anayasa konusundaki dayatmacılığını “fiili sömürgecilik” olarak niteleyerek Erdoğan’ın Saraybosna’da gazetecilere verdiği demeçte, Schmidt’in Bosna Hersek federal seçim yasasında değişiklik yapmakla çok ileri gittiğini, sürece karışmaması gerektiğini söylediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek’e ziyareti öncesi, AA’ya açıklamalarda bulunan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Dzaferovic, ziyaretin hem Bosna Hersek hem de bölge için değerli olduğunu vurgulamış, “Bosna Hersek, karşılıklı hürmete bağlı bölgesel iş birliği istiyor. Türkiye bölgeyi çok yeterli tanıyor ve bölgeye verdiği takviye büsbütün yapan istikamette. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek’e ve bölgeye her ziyareti sakinleştirici ve dengeleyici bir tesire sahip.” tabirlerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6-7-8 Eylül’de Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’a resmi ziyaretler yapmış; görüşmelerde, üç ülkeyle ikili bağlantılar tüm boyutlarıyla gözden geçirilirken başta ortak altyapı ve yatırım projeleri olmak üzere çeşitli alanlarda mevcut iş birliğinin daha da ilerletilebilmesi için yapılacak çalışmalar ele alınmıştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.