Bakan Alim’den 2023 taban fiyat artırımı ile ilgili flaş karar! Milyonların beklediği açıklamada geldi: EYT’de son durum ne?

Milyonlarca çalışan ve EYT’li maaşlara gelecek artırımlara odaklandı. Artan enflasyon karşısında vatandaşlarımızı ezdirmeyeceğiz diyen hükümetten yeni bir atak geldi. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım hem minimum fiyatta hem de EYT ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Maaşlara gelecek artırım oranları belirli oldu! Pekala EYT son dakika bugün haberleri nedir? EYT kaideleri, son durumu ne oldu? Minimum fiyata artırım gelecek mi? Masada hangi formüller var? İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

ASGARİ FİYATA ARTIRIM GELECEK Mİ?

Asgari fiyatlı çalışanlar ve EYT’liler gözlerine Bakan Alim’den gelecek olan habere çevirdi. Beklenen açıklama geldi. Bakan Alım ’Emekçileri sevindirecek haber vereceğiz’’ diyerek milyonlarca kişiyi heyecanlandırdı. Minimum fiyata gelecek olan artırımla ilgilide açıklamalarda bulunan Alım, vatandaşları enflasyona ezdirmeyeceğiz diyerek artırım sinyali verdi.

EYT MESELESİNİ KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ

Bakan Alım yaptığı açıklamalarda, “Pandemi sürecinde dünyada en çok iktisadını güçlendiren ülke pozisyonundayız. Esnafların kredi problemleri var. Bunları adım adım çözerek yola devam ediyoruz. Emeklilikle ilgili sıkıntıları çözeceğiz. Onların her türlü sorunu bizim meselemizdir. Çalışanlarımız, emekçilerimiz ve işçilerimizin her türlü problemlerini çözeceğiz’’ dedi.

ASGARİ ÜCRETLİLERE MÜJDELİ HABER

Konuşmasında minimum fiyata gelecek artırımla ilgilide açıklamalarda bulunan Bakan Alım, “Bu sene minimum fiyatta yüzde 85 artış yaptık. Yeniden aralık sonunda belirlenecek yeni taban fiyatta de işçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Milyonların merakla beklediği EYT sorunu en geç aralık ayında meclise intikal ettirilecek. Çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor” dedi.

EYT SON DAKİKA BUGÜN HABERLERİ NEDİR? SON DURUM

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Aralık ayında ETY meselesinin Meclise geleceğini belirterek, “Türkiye enflasyonun tahribatına karşı üretici ve esnafımızı koruyacağız. Elbette problemlerimiz var. Enflasyon sorunu var. Esnafın kredi sorunu var. Esnafın karşı karşıya olduğu emeklilikle ilgili sorunu çözeceğiz. Onların her sorunu bizim meselemizdir. Çalışanlarımızın sorunu çözmek için de çalışmalar yapıyoruz. İşçileri sevindirecek haber vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz” diye konuştu.

EYT NE OLDU?

Geçtiğimiz süreçte Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ve Meclis’teki siyasi parti kümeleriyle temaslarda bulunan heyette yer alan Emekleri Maddelere Takılanlar Derneği Lideri Nalan Esmeray, EYT takviminin Bilgin’le konuştukları çerçevede devam ettiğini söz ederek, kamuoyunda tartışılan ve bayan ve erkek EYT’liler için farklı prim gün sayılarını ve çeşitli ülkelerdeki toplumsal güvenlik modellerini içeren formüllerin resmiyeti olmadığını kaydetti. Esmeray, EYT düzenlemesinin önümüzdeki aralık ayı üzere tamamlanıp TBMM’de onaylanabileceğini söyledi. 2023 Ocak ayı üzere de emekli olmak isteyen EYT’lilerin müracaatta bulunabileceğini söz eden Esmeray, EYT’lilerin müracaatlarını internet üzerinden yapmasının mümkün olabileceğini belirtti. Kamu kurumlarında çalışanların emeklilik süreçlerini gerçekleştirmesi için 15 Kasım’da devreye girecek Hizmet Takip Programı’na (HİTAP) dikkat çeken Esmeray, EYT’lilerin de bu yahut benzeri bir sistem üzerinden müracaat yapabilmesini beklediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.