Bilimsel araştırma: Grip aşısı felç riskini düşürebilir

Yeni yapılan bir araştırma, yıllık grip aşınızı yaptırmanın sizi felçten koruyabileceğini öne sürüyor.

İspanya’daki Alcalá Üniversitesi’nden araştırmacılar, aralarında felç geçirmiş binlerce kişinin de bulunduğu 40 yaş üstü 75 binden fazla kişinin sıhhatini karşılaştırdı.

Sonuçlar, aşı yaptıran bireylerin, yıllık destek yaptırmamaya karar veren bireylere kıyasla, ömrü tehdit eden felce maruz kalma mümkünlüğünün yüzde 12 daha az olduğunu gösterdi.

Grip mevsimi yaklaşırken uzmanlar, bulguların “insanların yıllık grip aşısı olmaları için bir diğer neden daha” sunduğunu söyledi.

Neurology mecmuasında yayınlanan çalışma, gözlemseldi yani aşının mutlaka düşük riskin ardında olduğunu kanıtlamadı. Araştırma takımı, potansiyel olarak öbür faktörlerin de rol oynayabileceğini kabul etti.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA MUHTAÇLIK VAR

Birleşik Krallık’ta her yıl 100.000’den fazla felç meydana gelirken 38.000’i mevtle sonuçlanıyor. ABD’de de yılda yaklaşık 800 bin kişi felç geçiriyor.

Felç, damardaki bir tıkanıklık yahut damar patlaması, kanın beyne ulaşmasını durdurduğunda meydana gelir. Genellikle atardamarları zayıflatan ve vakitle kademeli olarak daraltan kolesterol yahut yüksek tansiyon birikmesiyle tetiklenirler.

Araştırmacılar, bunun aşının esirgeyici tesirinden mi yoksa diğer faktörlerden mi kaynaklandığını belirlemek için daha fazla araştırmaya muhtaçlık olduğunu belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.