Caddebostan Sahili’nde 281 kilogram atık geri dönüşüme kazandırıldı

Deniz Pak Derneği (TURMEPA), Memleketler arası Kıyı Temizleme Aktifliği kapsamında Caddebostan Kıyısı’nda paklık yaptı. Türkiye’nin pek çok noktasında eş vakitli düzenlenen aktifliğin Caddebostan’da ayağında yaklaşık 281 kilogram atık toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı.

Her yıl Eylül ayında 100’den fazla ülkede, Milletlerarası Kıyı Temizleme aktifliği düzenleniyor. Kampanyanın Türkiye koordinatörlüğünü üstlenen TURMEPA eş vakitli İstanbul, Antalya, Fethiye ve Samsun’da paklık yaptı. Aktifliğin İstanbul ayağı Caddebostan Sahili’nde gerçekleştirildi.

Kurumsal iştirakin yanı sıra farklı yaş ve meslek kümelerinden yaklaşık 300 istekli, kıyı paklığı için bir ortaya geldi. Aktiflikte 1 saat içinde plastik, metal, kâğıt ve cam başta olmak üzere yaklaşık 281 kilogram atık ve 8 bin 200 sigara izmariti toplandı. Toplanan atıklar ortasında çok sayıda plastik şişe ve kapakları, besin ambalajı, metal içecek kapakları, pipetler ve plastik poşetler dikkat çekti.

Etkinliklerle deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve deniz temizliğinin ehemmiyeti konusunda toplumsal farkındalık oluşturmayı hedeflediğini söyleyen TURMEPA yöneticisi Dağhan Mehmet Yazıcı, “Aldığımız iki nefesten birini sağlayan denizlerimize sahip çıkmak için yaptığımız çalışmaların, gerçekleştirdiğimiz projelerin en büyük motivasyonu olan gönüllülerimizle birlikte çok daha düzgünlerini yapacağımıza inanıyoruz. Daha sürdürülebilir ve daha mavi bir gelecek için bu birlikteliği artırarak devam ettirmeliyiz. Her vakit söylediğimiz üzere ‘Deniz varsa hayat var’. Tıpkı anda birçok ülkede kıyı paklığı yapılıyor. İstekli olarak gelen vatandaşlarımız kıyılarımızda her türlü atığı uzaklaştırmak için topluyoruz” diye konuştu.
DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.