Cayır Cayır Yanan Kuran Kursu Kaçak Çıktı!

Sultanbeyli’de Battalgazi Mahallesi Akıncılar Caddesi’nde bulunan Halidiye İlim Yayma Kuran Kursu’nun bahçesindeki barakada önceki gün yangın çıktı.

BirGün’ün aktardığı bilgilere göre, ilk olarak Kuran kursunun yakında hurda eşyaların bulunduğu bir alan alevlere teslim oldu. Burada kimliği belirsiz kişiler tarafından atılan ateş kaynağı sonucunda çıktığı değerlendirilen yangın, kısa sürede kurs binasının çatısına da sirayet etti.

KENDİ İMKANLARIYLA KURTULDULAR

Kursta yatılı kalan 25 kişi, yangın nedeniyle kendi imkânlarıyla dışarı çıkabildi. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Emniyet ekiplerinin çevrede aldığı güvenlik önlemlerinin ardından itfaiye görevlileri yangını söndürdü. Yangın nedeniyle kurs binasında hasar oluşurken Kuran kursunda yatılı olarak 25 öğrencinin kaldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Polis yangınla ilgili inceleme başlattı.

RUHSAT BAŞVURUSU DAHİ YAPILMAMIŞ

Sultanbeyli’deki Halidiye İlim Yayma Kuran Kursu’nun ruhsatının olmadığı ortaya çıktı. Bu kurslar Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla açılıyor ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak çalışıyor. Bu binalarda kurs verilebilmesi ya da eğitim yapılabilmesi için de ruhsat alınması şartı bulunuyor. MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde özel okul ve kurs açılışı için kimi belgelerin temin edilmesi gerekiyor. Bu belgelerden birini de binada yangına karşı gerekli önlemlerin alındığına ilişkin itfaiye müdürlüğünden alınan rapor oluşturuyor. Bu kapsamda itfaiyeye başvuruda bulunulması, itfaiye görevlilerinin de binaya ilişkin bir rapor hazırlaması gerekiyor.

KURS ‘BAHÇE’ OLARAK GÖZÜKÜYOR

Ancak Halidiye İlim Yayma Kuran Kursu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı İstanbul İtfaiyesi’ne yapılmış herhangi bir başvurunun bulunmadığı öğrenildi. Bu raporun alınmamış olması, Kuran kursunun ‘ruhsatsız’ şekilde faaliyetini sürdürdüğünü gösteriyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden yapılan parsel sorgulamasında da söz konusu alanın “bahçe” olarak kayıtlı olduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir