Çocuklarınıza Örnek Olarak Gösterebileceğiniz Türklerde Bugün: Tiyatrocu Ayla Algan

Çocuklarınıza örnek olarak gösterebileceğiniz Türkler serisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde nispeten daha az bilinen ama uluslararası üne sahip kişileri içeriğimize konu etmeyi planlıyoruz. Bu konuda sizlerin de önerileri olursa bekleriz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu ise: Ayla Algan

1937’de İstanbul’da dünyaya gelen ve annesi ressam olan Algan, ailesinin tek çocuğu olur. Küçük yaştan itibaren bale ve şan dersleri alır; bununla birlikte 5 yaşında başladığı piyano öğrenimini tam 11 sene sürdürür.

Notre Dame de Sion’da ortaokulu okur ve lise eğitimi için Paris’e Versay Lisesi’ne gider. Lise eğitimi sırasında ise Beklan Algan ile tanışır ve çift evlendikten sonra tiyatro eğitimi için Broadway’e gider ve Actor’s Studio’da sahne eğitimi dersi alırlar.

Algan, Türkiye’ye döndükten sonra ise İstanbul Şehir Tiyatroları’nın kadrosuna girer ve 1961’de Tarla Kuşu oyunu ile tiyatroda ilk rolünü oynar. Aynı yıl Hamlet oyununa da hazırlanır ve Ophelia’nın yanı sıra Hamlet’i* de canlandırır.

*Dünyada kadın hamlet oynadığını bildiğimiz 15 oyuncu var.

1965’te Fizikçiler oyunuyla ilk ödülünü kazansa da bu ödülü reddeder. 1966’da Muhsin Ertuğrul’dan sonra Şehir Tiyatroları’ndan istifa eden sanatçı 1964’te Karanlıkta Uyuyanlar’da ilk kez, 1966’da ise Ah Güzel İstanbul’da kamera karşısına geçer.

70’lerin neredeyse tamamını Paris’te geçiren Algan yurt dışında birçok şehirde sahneye çıkar ve hatta 1972’de Peter Brook’un atölyesine davet edilir. Bunların yanında müzikle de ilgilenir. 1972’de Turizm Bakanlığının isteği üzerine ise Yunus Emre’nin 650. yıl dönümü için bir albüm hazırlar. Algan, Yunus Emre’yi dünyaya tanıtan sanatçı olarak da bilinir.

1980 ve 84 arasında ise Almanya’da İşçi Tiyatrosu yapar ve yurda dönerek önce BİLSAK’ı sonra da TAL’ı kurar. Ve 2001’de Aşk Hastası oyunu ile birlikte Şehir Tiyatrosu’ndan emekli olur. 2000’li yıllarda film ve dizilerde de yer alan Algan’ın aldığı ödüller ise şöyle:

 • 1965 Fizikçiler oyunundaki rolüyle ‘İlhan İskender Ödülü’

 • 1967 ‘Ah Güzel İstanbul’ filmi ile San Remo Bordighera Film Şenliği-Gümüş Ağaç Ödülü

 • 1973 Bulgaristan-Altın Orfe Şarkı Yarışması İkincilik Ödülü

 • 1972 UNICEF Sanatçısı

 • 1974 Olimpia Birinciliği

 • 1977 Polonya-Sopot Festivali Pop Müzik Yarışması Birincilik Ödülü

 • 1978 Sopot Dünya Birinciliği; Şarkı-Yorum

 • 1996 Türkiye Yazarlar Birliği En İyi Oyuncu Ödülü.

 • 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar

 • 2016: Altın Koza Film Festivali – Yaşam Boyu Onur Ödülü

 • 2022 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Tiyatro Alanı Ödülü

Sahneye koyduğu onlarca oyun, kamera önünde geçirilen saatlerin yanına bir de onlarca 45’lik ve 4 müzik albümü ekleyen Algan hala üretmeye devam ederken oyunculara ve oyunculuğa yol göstermeye devam ediyor.

Ne mutlu topraklarımıza ve bize ki böyle bir tiyatral2 değere sahip olmuşuz! Yarın görüşmek üzere dostlar!

Kendisini de izlemek isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir