Festus Okey davasında dördüncü kere karar: Sanığa üç yıl dört ay mahpus

Futbolcu olma hayaliyle 2005’te İstanbul’a geldikten iki yıl sonra Beyoğlu Polis Merkezi’nde öldürülen Nijeryalı Festus Okey’in davasında bir defa daha karar çıktı.

Yargıtay 1’nci Ceza Dairesi, davadaki kararları üçüncü kere bozmuştu.

27 Kasım 2007’de başlayan davada, polis memuru Cengiz Yıldız ‘taksirle öldürme’ cürmünden yargılanmış, 13 Aralık 2011’de sanığa dört yıl iki ay mahpus cezası verilmişti. Karar, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi tarafından bozulmuş, dava 12 Aralık 2018’de tekrar görülmeye başlamıştı.

Evrak Şubat 2018’de hayat hakkı, adil yargılanma hakkı ve ayrımcılık yasağının ihlal edildiği münasebetleriyle AYM’ye taşınmıştı. AYM 13 Ocak 2021’de Okey’in ömür hakkının ihlal edildiğine hükmedip aileye 80 bin lira tazminat ödenmesine karar vermiş, ayrımcılık yasağı ve adil yargılanma hakkına ait talepler ise reddedilmişti.

Davanın 24’üncü duruşması 17 Mart 2021’de İstanbul 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş; sanık polis Cengiz Yıldız’a evvel müebbet mahpus cezası verilip akabinde sanığın ‘geleceği’ göz önüne alınarak ceza 16 yıl sekiz aya düşürülmüştü.

‘GELECEĞİ ÜZERİNDEKİ ETKİ’ DİKKATE ALINARAK İNDİRİM

İstanbul 21’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Yıldız, Ses ve Manzara Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Kelam verilen sanık Cengiz Yıldız, “Suçsuzum, takdir mahkemenindir” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Yıldız’ın 20 Ağustos 2007 tarihinde maktul Okey’in vefatıyla sonuçlanan olayda, Yargıtay 1’nci Ceza Dairesi’nin 3 Kasım 2021 tarihli kararında belirtilen münasebetler ve tüm evrak ile yer alan ispatlar kapsamında ‘taksirle öldürme’ aksiyonundan sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

Sanık Yıldız’a ‘taksirle öldürme’den dört yıl mahpus cezası veren mahkeme, cezanın ‘sanığın geleceği üzerindeki mümkün tesirlerini dikkate alarak’ cezayı üç yıl dört aya indirdi.

Mahkeme, sanığa öteki indirim uygulamadı.

DÖRDÜNCÜ KERE BOZULMUŞTU

Sanık avukatları ve cumhuriyet savcısının itirazı üzerine bu kararın temyiz edildiği Yargıtay 1’nci Ceza Dairesi, İstanbul 21’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği bu kararı bir defa daha bozmuştu.

Daire kararında, sanık Yıldız’ın ‘olası kast’ değil, ‘bilinçli taksirle öldürmek’ hatasından cezalandırılması gerektiğini belirtmişti.

Bozma kararında, ‘sanık Cengiz Yıldız’ın silah emniyeti konusunda gerekli önlemleri almadan, uyuşturucu unsur bulundurma şüphelisi maktulün tek başına bulunduğu odaya girmesiyle dikkat ve itina yükümlülüğüne alışılmamış davrandığı, yaşanan olaya sebebiyet verdiği’ bilgisini paylaşan daire, sonucun sanık tarafından öngörülmesinin mümkün olmaması nedeniyle ‘taksirle mevte neden olmak’ kabahatinden mahkumiyet kararı kurulması gerektiğini bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.