Fethi Yaşar, üç devirdir yenilmiyor

Fethi Yaşar, Yenimahalle Belediyesi’nde üçüncü başkanlık periyodunu yürütüyor.

Afyonkarahisar doğumlu lakin Yenimahalle’nin kuruluşundan bu yana ilçede yaşıyor. Lokal seçimler için aday belirlenirken çeşitli hemşeri kümeleri gözetilir. Fakat Ankara’da Afyonlu pek az. Buna rağmen Yaşar, ilçesinde “Fethi Ağabey” olarak tanınıyor. Esnafla, halkla iç içe… Yaşar, haftanın tüm günleri makamına geliyor ve çalışıyor. Yakın çalışma işçisi bu yüzden işleri vardiya sistemine nazaran yapıyor.

Yaşar, ayrıyeten AKP’nin iktidarı devrinde “dize getiremediği” bir CHP’li belediye lideri. Birinci defa seçilmesinin akabinde uygulamaları dikkat çekti. AKP evvel transfer teklifi yaptı. Fakat Yaşar, düşünmeden reddetti. Bunün üzerine “Şimdi gününü gösteririz” mantığıyla CHP seçmeninin ağır olduğu Çayyolu bölgesi Yenimahalle’den ayrıldı, Çankaya ve Etimesgut’a katıldı. Emel Yaşar’ın kaybetmesini sağlamaktı. Fakat Yaşar girdiği ikinci seçimde yüzde 10 fark atarak kazandı. Son seçimde ise AKP, en savlı adayını Yenimahalle’ye getirdi. “Bırakın Büyükşehir’i Yenimahalle’yi alalım” bakış açısıyla Veysel Tiryaki, çok erkenden çalışmalara başladı. “Fark kapandı, kapanıyor” derken AKP tekrar yüzde 10 fark yedi.

Yaşar’ın makam odasında çeşitli fotoğraflar ve mükafatlar var. Fotoğraflara gözümüz takılınca anlatmaya başladı:

İsmet Paşa periyodunda Yenimahalle Gençlik Kolları’nda liderdim. Burada Ecevit, burada Baykal, burada Karayalçın ve son olarak Kılıçdaroğlu. Bir tek Atatürk’le fotoğrafım yok…

Yaşar, hem Yenimahalle’nin hem de CHP’nin yaşayan tarihlerinden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.