Filistin başkanı Abbas’ın holokost demesi, Almanya’da şok tesiri yarattı… Olaf Scholz dondu kaldı

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’ın Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz’la ortak basın toplantısında sarf ettiği kelamlar ülkeyi şoke etti.

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’la Almanya Başbakanı Olaf Scholz’ün dün düzenlenen ortak basın toplantısında büyük tansiyon yaşandı.

Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Abbas’ın İsrail’in Filistinlilere yönelik işgal siyasetini “holokost” olarak nitelemesi, salonda buz üzere bir hava esmesine yol açtı. Konuşmasını Arapça yapan Abbas “holokost” sözünü İngilizce söylerken, Nazi Almanyası’nın 2. Dünya Savaşı’nda Musevilere yönelik soykırımını tabir eden “holokost” sözünü duyan Scholz’un yüzünü buruşturması dikkat çekti.

Abbas bu ifadeyi, bir gazetecinin Münih’te düzenlenen 1972 Yaz Olimpiyatları sırasında önderi olduğu El Fetih’le temaslı bir örgütün 11 İsrailli atlet ve bir Alman polisini öldürdüğü olaylarla ilgili sorusu üzerine kullandı. İsrail ve Almanya’dan özür dileyip dilemeyeceği sorusuna İsrail’in işlediği hatalara değinerek karşılık veren Abbas, “İsrail’in işlediği 50 katliam, 50 holokost var” dedi.

Abbas ve Scholz ortasındaki tansiyon kameralara da yansıdı

‘TAHAMMÜL EDİLEMEZ SÖZLER’

Toplantı sırasında gerildiği aşikâr olan lakin sessizliğini koruyan Scholz, öncesinde Filistin önderinin İsrail’in işgal siyasetleriyle ilgili “apartheid” tabirini kullanmasına da karşı çıkarak “Bu tabirin duruma tam olarak uyduğunu düşünmüyorum” dedi. Scholz, daha sonra Twitter’da yaptığı açıklamada, Abbas’ın İsrail-Filistin sıkıntısında holokost sözünü kullanmasının uygunsuz ve “tahammül edilemez” olduğunu söyledi ve “Bu kelamlardan büyük rahatsızlık duydum” sözlerini kullandı.

Scholz’un sözcüsü de başbakanın bu kelamlar karşısında çok sonlandığını fakat Abbas’a itiraz edecek fırsatı bulamadığını belirtti.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili İsrail’den de açıklama gecikmedi. İsrail Başbakanı Yair Lapid, Abbas’ın açıklamasını “korkunç bir çarpıtma” diye eleştirdi.

Birçok Alman siyasetçi Filistin başkanının kelamlarına reaksiyon gösterirken Alman Bild gazetesi “Başbakanlık binasında antisemitizm skandalı” başlığını kullandı.

Almanya, holokost sözünün yalnızca Nazilerin 2. Dünya Savaşı sırasında işlediği hatalar için kullanılmasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.