Hindistan buğday ihracatını yasakladı

Hindistan hükümeti, bugün yaptığı bir açıklamada buğday ihracatını yasakladığını duyurdu. Çok sıcak hava dalgasının tesirli olduğu Hindistan’da, üretimin düştüğü ve iç piyasadaki buğday fiyatlarında rekor artışa gidildiği belirtildi.

Reuters’ın haberine nazaran, Hindistan hükümeti, halihazırda verilmiş olan akreditifler için buğday ihracatına müsaade vereceğini açıkladı. Global alıcılar, Ukrayna savaşının yol açtığı besin ezasını çözmek için, dünyanın ikinci en büyük buğday üreticisi olan Hindistan’a güveniyorlardı. İhracat yasağından evvel Hindistan’ın bu yıl 10 milyon ton buğday ihraç etmeyi planladığı açıklanmıştı.

GLOBAL BESİN FİYATLARININ DAHA DA ARTMASI BEKLENİYOR

Hindistan’ın uygulamaya koyduğu buğday ihracat yasağının, global besin fiyatlarını daha da artırması bekleniyor. Bu durumdan bilhassa Asya ve Afrika’daki fakir ülkelerin etkileneceği belirtildi.

İsmini vermek istemeyen Hindistanlı bir hükümet yetkilisi, artan besin fiyatlarının tasa verici olduğunu söyleyip, “temkinli” olmak ismine bu türlü bir uygulamaya gidildiğini söyledi. Yetkili, “Sadece buğday değil, tüm artan fiyatlar enflasyon ile ilgili telaşlara yol açtı. Bu nedenle hükümet buğday ihracatını yasaklamak zorunda kaldı. Her ihtimale karşı temkinli olmak durumundayız” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.