Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden ‘fotoğraf’ açıklaması: ‘Mülteci değil, bilim insanı’

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, birtakım toplumsal medya hesaplarında paylaşılan manzaralardaki şahısların mülteci oldukları tezlerine ait açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 81 vilayette yer alan 775 yurtla Türkiye’nin dünyanın devlet eliyle yürütülen en büyük ve en kapsamlı konaklama hizmeti sağladığı belirtildi.

“TAMAMIYLA DEZENFORMASYON”

Yurtların öğrencilere konaklama dışında kriz durumlarında hizmet verdiğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Pandemi, zelzele, yangın, sel üzere doğal afetlerde vatandaşlarımızın tamamına, müdahale takımları çalışanına, belediyelere, güvenlik güçlerine hizmet vermektedir. Bu yıl birinci kez uygulamaya koyduğumuz 1 Eylül’e kadar devam edecek. Seyahatsever Projesi ile bugün itibariyle 60 bin gencimiz yaz tatillerini kendi meskenleri olan yurtlarımızda geçirmiştir. Birebir vakitte yurtlarımız, öğrencilerin konaklamadığı günlerde ulusal ve memleketler arası genç aktiflikleri için iştirakçilere ayrıyeten tahsis edilmektedir.

Bu kapsamda Maltepe Mimar Sinan Öğrenci Yurdu 40 farklı ülkeden gelen gençlerin iştirakiyle düzenlenen 4. Memleketler arası Gençlik Buluşması için 20 Ağustos 2022 tarihine kadar konaklama noktası olarak belirlenmiştir. Kimi toplumsal medya hesaplarında paylaşılan imgelerde yer alan şahıslar ise mahallî kıyafetleriyle seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları ve iştirakçi gençlerden oluşmaktadır. Şahısların mülteci olduklarına ait bilgiler büsbütün dezenformasyondur. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.