Maymun çiçeği riskine acil aksiyon planı koşul

EDA SANĞU

Maymun çiçeği hastalığının şu an için bir pandemiye yol açmayacağı görüşünü ileri süren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi üyesi Dr. Nasır Nesanır, Sıhhat Bakanlığı’nın ise mümkün bir salgına karşı acil hareket planı hazırlaması gerektiğini söyledi. Nesanır, “Laboratuvarınızı hazırlamanız, aşıyı bulundurmanız gerekiyor, tam tedavi etmese de tedavide kullanılan ilaçlar var. Paniğe neden olmadan halkı ve sıhhat çalışanlarını hastalıkla ilgili bilgilendirmeniz gerekiyor” dedi.

Halkın panik yapmasına gerek olmadığını belirten Nesanır, “İktidarların, sıhhat bakanlıklarının panik yapması gerekiyor. Önlemlerini alıp pandemi şartları oluşmadan, hadise sayıları oluşmadan engellemek gerekiyor” diye konuştu. Nesanır, Kovid’de resmi sayılara nazaran 100 bin civarında vefat olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “Gerçek sayıların 2,5 katı olduğunu biliyoruz, binlerce, on binlerce yurttaşınızı kaybetmişsiniz bu sizin pandemiye hazırlıklı olmadığınızı gösteriyor. Bu süreçte sıhhat çalışanları çok yıprandı; 550 civarında sıhhat çalışanı hayatını kaybetti, yüzlercesi ağır bakımda yattı. Tamam bizim ülkemizde hadise olmayabilir lakin Sıhhat Bakanlığı’na düşen misyon, toplumu paniğe sokmadan bu hastalıkla ilgili bir pandemi mümkünlüğünü ya da daha küçük bir salgına yol açma durumunu göz önüne alarak nasıl bir hareket planı yapacağınızı kamuoyu ile paylaşın. Gerekirse ehil olan kurumları, TTB’yi, sıhhat örgütlerini çağırın ortak bir hareket planı ortaya çıkarılsın. Siz hazırlıklı olursanız pandemiye bağlı vefatları, hastaneye, ağır bakıma yatışları azaltırsınız.” Nesamır, şu görüşlerini aktardı: “Afrika kıtası ile sonlu olan bir şeyin dört farklı kıtada görülmesi ve bunların birbiri ile irtibatının kurulmaması soru işareti yaratıyor. Ya sanki bu hastalık sessiz mi seyrediyor ya da virüs bir mutasyon geçirdi de beşerden beşere bulaşma zorluğu aşıldı mı? Bu soruların cevabı gerekiyor ve bu vakte kadar sizin gerekli önlemleri almanız, hazırlıklı olmanız gerekiyor.”

BAKAN KOCA: OLURSA AÇIKLARIZ

Sıhhat Bakanı Koca, Türkiye’de maymun çiçeği hadisesinin görülmediğini açıkladı. Koca, “Gereksiz bir tedirginlik oluşmamalı. Hastalığın bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum” dedi. Meclis’te soruları yanıtlayan Koca, son periyotta dünyada görülen maymun çiçeği hastalığıyla ilgili bilgi verdi Koca, “Bizde maymun çiçeği olayı görülmedi. Olduğunda açıklarız” dedi. Vatandaşların huzursuz olmaması gerektiğini söz eden Koca, “Çiçek aşısının aktifliğinin yüzde 80-85 olduğunu biliyoruz. Hastalığın bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.