Maymun Çiçeği virüsü nedir, nasıl bulaşır? Maymun Çiçeği (Monkeypox) virüsünün belirtileri nelerdir, ölümcül mü, tedavisi var mı?

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun Çiçeği virüsü, insanların çoklukla batı ve orta Afrika’nın tropik bölgelerinde kaptığı ender bir viral enfeksiyondur.

Çoklukla virüsü barındırdığı bilinen sincap üzere hayvanlarla direkt temas yoluyla yayılır.

Bununla birlikte, enfekte bir şahısla çok yakın temas yoluyla da bulaşabilir.

Maymun Çiçeği virüsü birinci olarak 1958’de araştırma için tutulan maymunlarda çiçek gibisi bir hastalık salgını meydana geldiğinde keşfedildi.

Birinci insan hadisesi 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kaydedildi ve enfeksiyon o vakitten beri bir dizi Orta ve Batı Afrika ülkesinde rapor edildi.

Şimdiye kadar Afrika dışında yalnızca bir avuç olay bildirildi ve bunlar kıtayla seyahat ilişkileri olan beşerlerle sonlu kaldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Maymun Çiçeği virüsü ekseriyetle hafiftir ve birçok hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde güzelleşir. Tekrar de, hastalık ölümcül olabilir. Lakin, bulaştığı insanların yüzde 10’unu öldürebilir.

Mevcut salgına neden olan daha hafif suş, 100’de birini öldürür. Covid’in birinci vurduğu vakte benzeri.

Maymun Çiçeği virüsü, bedeninizin enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinin birtakım taraflarını kapatır.

Bedeninizin savaşamayacağı öteki virüslerin ve bakterilerin varlığı nedeniyle, en makûs durumlarda hastalar bedende ölümcül bir şoka ve kan zehirlenmesine yenik düşebilir.

Mevt, genç hastalarda daha mümkündür. Deri lezyonları ağrılı ve hal bozucudur ve öteki enfeksiyonların kaynağı olabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MI?

Maymun çiçeği, çiçek hastalığına neden olan virüsle yakından bağlı olduğundan, çiçek hastalığı aşıları da insanları maymun hastalığına yakalanmaktan koruyabilir.

Bir aşı olan Imvanex’in maymun çiçeği enfeksiyonunu önlemede yüzde 85 civarında tesirli olduğu gösterildi.

Şiddetli hadiseleri tedavi etmek için çiçek hastalığına karşı aşılanmış bireylerden alınan antiviraller ve birikmiş kan kullanılabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Maymun Çiçeği virüsü, tabiatı gereği cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir, lakin cinsel bağlantı sırasında direkt temas yoluyla bulaşabilir.

Enfeksiyonların bulaşma mümkünlüğünün en yüksek olduğu bulaşıcı lezyonlar bedenin rastgele bir yerinde görünebilir.

Enfeksiyon, enfekte bir kişi tarafından kullanılan giysiler yahut çarşaflarla temas yoluyla da bulaşabilir.

Şimdiye kadar, maymun çiçeği Afrika dışında sadece dört ülkede (İngiltere, ABD, İsrail ve Singapur) tespit edilmişti.

Ve tüm bu olayların Nijerya ve Gana ile seyahat kontakları vardı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Maymun çiçeği hastalığının birinci belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, titreme ve bitkinliği içerir.

Lakin en sıra dışı özelliği, ekseriyetle yüzde başlayan ve daha sonra bedenin öteki bölgelerine, ekseriyetle cinsel organlara, ellere yahut ayaklara yayılan bir döküntüdür.

Döküntü değişir ve sonunda bir kabuk oluşturmadan evvel farklı kademelerden geçer ve bu daha sonra düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.