Mehmet Cengiz’in kardeşi Kazım Cengiz Bodrum’da dağı oydu; villayı koydu

AKP iktidarında kamudan aldığı havalimanı, karayolu, metro, demiryolu, tünel, liman, HES, baraj, maden, nükleer santral ve inşaat ihaleleriyle dikkat çeken Mehmet Cengiz son devirde Sedat Peker’in tezleri ve Bodrum Cennet Koyu’nda hayata geçireceği gayrimenkul projesiyle gündemde…

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine nazaran, Cengiz’in, Bulgari ile el sıkıştığı ve yaklaşık 100 villa ile otelden oluşan projeye başlayacağını hafta başında duyurmasının akabinde Bodrum, Cengiz’i konuşuyor.

CENGİZ BODRUM’DA TATİLDE

Hali hazırda Bodrum Cennet Koyu’nda tatilde olduğu öğrenilen Mehmet Cengiz’in kardeşi Kazım Cengiz ise ağabeyinden evvel davranıp Bodrum’a yerleşti.

Kazım Cengiz’in Bodrum Yalıkavak Karakuzu mevkiinde satın aldığı 8 bin 568 metrekarelik toprakta inşa ettirdiği villa görenleri hayrete düşürüyor.

Bölgenin en yüksek lokasyonunda Yalıkavak’a hakim bir pozisyonda yükselen villa, devasa havuzu ve spor alanları ile dikkat çekiyor.

Yapımı iki yıl süren villanın inşaatı sürerken bölge sakinleri ve gazetecilerin projeyle ilgili olarak Bodrum Belediyesi’ne yönelttiği “Her şey imar planına ve mevzuata uygun mu” sorusu yanıtsız kalmıştı.

TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MAHALLESİ

Türkiye’nin en beğenilen turizm merkezlerinde biri olan Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde yapılaşma geçtiğimiz yıl mart ayında durduruldu. Milyon dolarlık projelerin olduğu, bilhassa jet sosyetenin yeri olarak bilinen Yalıkavak Mahallesi’nde durdurulan yapılaşma Bodrum Belediyesi’ne mahkeme tarafından bildiri edilmişti.

YAPILAŞMA DURDURULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013 tarihinde onaylanan Bodrum Yalıkavak beldesi 1/25.000 ölçekli etraf nizamı planının iptali için, TMMOB Kent Plancıları Odası tarafından, Muğla 2. Yönetim Mahkemesine cürüm duyurusunda bulunulmuştu.

Bakanlık aleyhine açılan davada mahkeme 2015 yılının ekim ayında ‘dava konusu sürecin iptaline’ karar vermişti. Bu kararın akabinde Aralık ayında Yalıkavak’ın 1/5000 Nazım İmar ve 1/1000’lik Uygulama İmar Planları da iptal edilmişti.

Muğla 2. Yönetim Mahkemesi’nin verdiği karar Danıştay’da bozulmuş ve iptal edilen 1/25.000, 1/5.000 ve 1/1.000’lik planlar da tekrar yürürlüğe girmişti. Kent Plancıları Odası’nın itirazı üzerine tekrar görülen dava geçtiğimiz yıl mart ayında sonuçlandı. Muğla 2. Yönetim Mahkemesi’nin kararıyla Yalıkavak planları temyiz yolu açık olmak üzere tekrar iptal oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.