Merkez Hakem Kurulu’ndan ‘dinlendirme’ kararı! TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi talep etti

TFF bu maçlardaki hakemlerin isimlerinin de açıklanmasını talep etti. MHK ise bu uygulamanın camiaya zarar vereceğini bildirip isimlerin duyurulmasını istemedi. Söz konusu müsabakaların 30. haftaya ait maçlar olduğu öğrenildi.

TFF’den yapılan açıklamada “Son hafta müsabakaları için yapılan teknik değerlendirme ve VAR kayıtları incelemesi sonucunda; ikinci bir değerlendirmeye kadar bazı hakem ve VAR hakemlerine görev verilmemesi yönünde karar alınmıştır. Bu süre içerisinde hakemlerimiz teknik ve mental olarak müsabaka alacak gibi hazırlıklarına devam edecektir. Makul bir dinlenme süresinin ardından yeniden değerlendirme yapılacaktır. Hakemlerin de bir insan olduğu, hata yapabileceklerini bilmekle beraber, tüm çabamız hakemlerimizin müsabaka neticesine veya oyunun akışına tesir edecek büyük hatalar yapmamaları içindir” dendi.

MHK’nin TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İcra Kurulu’na verdiği brifing sonrası, Başakşehir-Fenerbahçe, Konyaspor-Adana Demirspor ve İstanbulspor-Antalyaspor maçlarında sıkıntı yaşandığı bildirildi.

Fenerbahçe, Konyaspor ve İstanbulspor kulüpleri söz konusu maçlardan sonra MHK’ye yönelik ağır açıklamalarda bulunmuşlardı.

TFF Başkanı Büyükekşi’nin talebiyle adı geçen maçlarda görev yapan hakem ve VAR görevlilerinin uzunca bir süre dinlendireleceği kaydedildi.
TFF başkanının sezon sonuna kadar bu uygulamanın sürmesini istediği ve MHK Başkanı Lale Orta’dan hakemlerin daha dikkatli olmalarını istediği kaydedildi.

FENERBAHÇE’DEN SORULAR

Sarı-lacivertli kulüpten de MHK’nin kararı sonrası bir açıklama yayınlandı. Zorunlu açıklama başlığıyla yayınlanan metinde şu sorular soruldu:

“Yapılan açıklamada net bir yaklaşımın olmamasının; ligimize dair hali hazırda taşınan, üst üste örneklerle güçlenen ve ‘ofsaytımsı’ tanımı ile derinleşen soru işaretlerini daha da kuvvetli hale getireceğine inanıyoruz. Bahsi geçen hakemler hangi maçlara, hangi takımlar lehine fayda sağlamış ve hangi takımlar aleyhine kararlar vermişlerdir? VAR konuşmalarında nelerden bahsedilmiştir, ‘ofsaytımsı’ örneğinin benzerlerine rastlanmış mıdır, VAR konuşmaları belli bazı kulüplere servis edilmiş midir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir