Nureddin Nebati: Konut fiyatlarındaki fahiş artışları yakından takip ediyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam konut satışına ait açıkladığı 3 farklı paket sonrası, satılık konut ilanlarındaki fiyat artışları reaksiyon çekmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mevzuyla ilgili olarak toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. Nebati, konut fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarını çok ayrıntılı bir formda yakından takip ettiklerini söyledi.

Nebati, “Birtakım fırsatçıların özgür piyasa unsuruyla asla bağdaşmayacak bir biçimde konut fiyatlarında gerçekleştirdiği ‘fahiş’ artışları çok ayrıntılı bir halde yakından takip ediyoruz” dedi.

“ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Nebati şunları söyledi:

  • Konut Finansmanı Projesi’nin temel hedefi uygun maliyetle mesken sahibi olma avantajının yanı sıra vatandaşlarımızı konut fiyatlarındaki dalgalanmalardan korumaktır.
  • Tekrar birebir formda, vatandaşlarımızın konut fiyatlarındaki artışlardan etkilenmemeleri için KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmaları kaydıyla belli bir kaynak ayrılmıştır.
  • Tüm bu eforlara karşın, birtakım internet sitelerinde birtakım fırsatçıların özgür piyasa prensibiyle asla bağdaşmayacak bir biçimde konut fiyatlarında gerçekleştirdiği “fahiş” artışları çok ayrıntılı bir formda yakından takip ediyoruz.
  • Kararlılıkla söz etmek isterim ki fahiş fiyat artışlarına karşı var gücümüzle çalışarak devreye aldığımız uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya, vatandaşlarımızı mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacak, asla müsamaha göstermeyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.