Okan Buruk ateşi resmen yaktı: Mutluluk Galatasaray’da olmaktır

Galatasaray‘da bir yandan seçim belirsizliği sürerken öbür yandan da önümüzdeki sezonun teknik direktörü kim olacağı sorusu yanıtını arıyor. İsmi sık sık Galatasaray ile anılan Okan Buruk, Sabah gazetesine açıklamalarda bulundu.

“BİRÇOK TEKLİF ALDIM”

– Hocam uzun zamandır sesiniz soluğunuz çıkmıyor. Öncelikle nasılsınız, neler yapıyorsunuz?

– “Benim için bir yenilenme, dinlenme, bazı şeyleri gözden geçirme dönemi oldu. Dışarıdan bazen bazı şeyleri daha net görüyorsun. Bir süredir Paris’teydim.”

– Kariyerinizdeki en uzun ayrılık bu mu?

– “2-3 aylık aralar olmuştu ama bu en uzun ara oldu. Akhisar’la Türkiye Kupası sevinci yaşamıştık, Başakşehir sonrası şampiyon olmuş bir hoca olarak doğru bir projenin içinde bulunmam gerekiyor diye düşünüyorum. Bunun için bekledim ve en uygun proje için de bekliyorum.”

Bu süreçte teklifler aldınız mı?

– “Süper Lig’den ve yurt dışından birçok teklif aldım. Yüzde yüz istediğim bir proje ve yukarı doğru bir adım atmak için bekledim. Çalışmayı seviyoruz ama bazen beklemek gerek. Ama saha kenarında olmayı özledim. Bu süreçte maçları genelde televizyondan izledim…”

“EN BÜYÜK MUTLULUĞUM GALATASARAY OLUR”

– Seçim sürecinde adınız Galatasaray’la anılmaya başlandı. Teklif gelirse cevabınız ne olur?

– “Galatasaray altyapısından yetişmiş, o formaya uzun yıllar hizmet etmiş ve büyük başarılar elde etmiş bir futbolcu olarak, teknik adamlık kariyerimde de ismimin Galatasaray için geçmesi mutluluk verici. Ben o tesislere 11 yaşında girdim, 18 sene oynadım. Sonra İtalya maceram oldu. Gittim, geldim. 2008’de şampiyon olarak ayrıldım. Bu saatten sonra yaşayacağım en büyük mutluluk da Galatasaray teknik direktörlüğü olur. Bir seçim süreci var. Adayların kimi tercih edeceği belli değil ama adımın geçmesi güzel. Bana da hem sokakta hem sosyal medya üzerinden taraftarların büyük bir desteği, ilgisi var. Bunun için de böyle bir görev verilirse Galatasaray’ın geleceği için adımlar atmaktan, maddi-manevi bir şey düşünmeden hizmet etmekten mutluluk duyarım.”

Sizin şampiyon yaptığınız Başakşehir’de şimdi teknik direktörlük koltuğunda uzun yıllar birlikte futbol oynadığınız Emre Belözoğlu oturuyor. Belözoğlu’nun hocalığını beğeniyor musunuz?

– “Emre hocanın Fenerbahçe performansı da çok iyiydi. Bir maç kazansa şampiyon olacaktı. Başakşehir performansı da muhteşem bir çıkışla başladı. Devamında inişli-çıkışlı bir grafiğe döndü. Ama oyun kalitesi başta olmak üzere Başakşehir’de birçok şeyi değiştirdiğini gördük. Taktiksel olarak da aynı düşüncedeyim.”

Fenerbahçe, İsmail Kartal’la devam etmeli mi sizce?

“ARDA GÜLER’İ İZLEMEK İSTİYORSUNUZ”

Arda Güler başta olmak üzere genç oyuncular çok konuşulmaya başlandı. 8+3’ün devam etmesi gençleri engeller mi?

– “Arda Güler öyle bir çıktı ki hangi takım taraftarı olursanız olun onu izlemek istiyorsunuz. Yetenekli futbolcu çıkıp, kendini gösterip oynuyor. Biz onları yabancı kuralına bağlarsak yanlış olur. Bizim sıkıntımız oyunculara süre vermemek. Onlara güvenmemiz gerekiyor. Sadece A takım olarak düşünüyoruz ama dünyada uygulanan genç oyuncuların gelişimini gösteren liglerde oynayan ikinci takımlar. Bir tek Türkiye bunu uygulamıyor. TFF’nin ilk yapması gereken, ikinci takımların liglere sokulması. Altyapılarda tesisleşmeye yatırım da şart.”

Son dönemde yabancı hocaya yönelim var. A Milli Takım, Beşiktaş, G.Saray gibi… Nasıl yorumlarsınız?

Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.