Roboskililer Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ne bekliyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yarın ‘Helalleşme Buluşması’ kapsamında 8 Aralık 2011’de 34 kişinin savaş uçakları tarafından bombalandığı Roboski’ye gidecek. Roboskililer, Kılıçdaroğlu’nun bu kararına olumlu baktıklarını söyleyerek adalet davetinde bulundu.

‘KİM GELİRSE GELSİN UMARIM TAHLİL ODAKLI BAKAR’

Roboski’de 11 yakınını kaybeden Ferhat Encu, Kılıçdaroğlu’nun ziyareti öncesi şu davette bulundu: “11 yıldır kamuoyuna mal olan iki talebimiz var. Katliamı gerçekleştirenlerin, planlayanların, siyasi sorumluların açığa çıkartılıp mahkemede cezalandırılması. Adil bir yargılanma talebimiz var. Adaletin sağlanması gerekiyor. Zira en ufak bir soruşturma dahi gerçekleştirilmedi. Anayasa Mahkemesi (AYM), hukuksal münasebetler bile sunmadan belgeyi kapattı. İki yıl oldu başka müracaatımız hala AYM’de bekliyor. Münasebetiyle adil bir yargılanma ve Roboski Katliamı’na taban oluşturan, Kürt probleminin demokratik yollarla toplumsal barışın sağlanması öteki talebimizdir. Kılıçdaroğlu’na daha evvel bu taleplerimizi ilettik. Roboski hakikaten kanayan bir yara. Devletin suçüstü yakalandığı bir sorun ve maalesef her şey ortada olmasına karşın bir kişinin bile yargı önüne çıkartılmadığı bir süreç yaşadık. Kendisini iktidar için hazırlayan bir genel liderin oraya gitmesine olumlu bakıyoruz. Umuyoruz ki AKP gittikten sonra kim gelirse gelsin bu probleme tahlil odaklı bakar.”

‘SEVİNÇLE BEKLİYORUZ’

Roboskili Zeki Coşkun ise “Kemal Bey’in buraya gelmesini sevinçle bekliyoruz” dedi. Coşkun şunları söyledi: “Bu kararı takdir ediyoruz. Roboski aileleri olarak Kılıçdaroğlu’na inanıyoruz. Kendisi Roboski’deki ailelerin acılarına ses olur. Bugüne kadar Roboski için uğraş harcayan Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarına teşekkür ediyoruz.”

‘COĞRAFYA NEDEN BAHT OLSUN?’

Başka bir Roboskili Reber Alma ise Kemal Kılıçdaroğlu’na beklentilerini lisana getireceklerini söyleyerek, “Bu ziyaret çok olumlu. Umarım teşebbüslerde bulunur, umutluyuz… Öncelikle Roboski katliamının sorumlularının yargılanmasını istiyoruz. Bugüne kadar asla işin maddi istikametine bakmadık. Katledilen ailelerin acılarını dindirecek adımların atılmasını bekliyoruz. Faillerin yargılanmasını istiyoruz. Roboski’den evvel bu topraklarda çok sayıda acı yaşandı. Faili meçhul cinayetler işlendi. Roboski mezarlığı bu gerçekliği gösteriyor. Bu mezarlıkta birçok insan yatıyor. Şayet Roboski failleri yargılanırsa tahminen bir daha bu acılar yaşanmaz. Coğrafya neden yazgı olsun? Bu kadar neden bizim mukadderatımız olsun?” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.