Rol yaparken bile yüreğim dayanmıyor

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma hareketi, 1070 gündür yaz demeden kış demeden devam ediyor. Bu süreçte kimi evladına kavuştu, kimisi ise hala nöbete devam ediyor. Vicdanı olan herkesin yüreğini titreten bu olaylara ise sanat dünyası kör ve sağır. Sayıları çok az olan kimi hassas sanatkarlar hariç, oyuncu, entelektüel, muharrir yahut müzikçiler bu mevzuya sanatıyla dikkat çekmek bir yana, tek kelam bile edemiyor.

Bu hislerle yola çıkan tiyatrocu muharrir Hale Canat, Diyarbakır annelerinin sesini duyurmak için tek kişilik bir oyun kaleme aldı. “Hasan Gelmedi” isimli oyun, Dağa kaçırılan çocuklar ortasında yaşı en küçük olan Hasan isimli çocuğu merkeze alıyor. Yaklaşık doksan dakikalık oyunda Hasan’ı bekleyip onu vatan hainlerinin elinden kurtarmaya çalışıyor. Vakit zaman anlatının da yer aldığı oyunda başta Hacire Ana olmak üzere beş anne karakteri var. Direnişi başlatan annelerin hayatlarından kesitler sunan oyunla ilgili konuşan Canat, “Tiyatronun tesirli metin lisanını en yeterli biçimde kullanmaya çalıştım, hayali bir kalem ele almadım bu oyunda olaylar gerçek, oyun gerçek. Dram yüklü tek kişilik bir oyun, hüzün elbette var” diyor.

BİR TAŞ DA BEN ATMAK İSTEDİM

Dağa kaçırılan bu çocukların neler yaptığından herkesin haberdar olduğunu, siyaseti, toplumsal tasaları, görüş ayrılığını her şeyi bir yana bırakmamız gerektiğini söyleyen Canat, bu türlü bir tiyatro yapma sebebini ise şu tabirlerle anlatıyor: “Neden bu feryatlar güya bir siyaset gereci üzere algılanıyor? Acının siyaseti olabilir mi? El- vicdan dedim şaşkınlıkla. Ben tiyatronun mutfağında büyümüşüm, gerek kalemim gerek oyunculuğum bu mutfağın, yani tiyatro sanatının eseri. Herkes elindeki taşı vatanını korumak için atacak! Hacire Akar ananın elindeki taşı Diyarbakır HDP binasının camlarına atacak yüreği var. Ben de bu vatanın evladıyım, bu vatanda yaşayan bir anneyim, bir taş da ben atayım istedim. Elimdeki en tesirli taş kalemim olduğu için bu oyunu yazıp, oynamaya karar verdim. Bu niyetime fikir ve kalem dayanağında bulunan Esra Elönü’ ye çok teşekkür ediyorum.”

GÖZYAŞLARIYLA PROVA

Provaları süren oyunun müzikleri Yücel Arzen imzası taşıyor. Tek kişilik bir şov olduğu için ışık ve müzik noktasında önemli hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Canat, “Yer yer gerçek sesleri de duyabileceğimiz prova yapıyoruz. Provaları yaparken dayanamayıp ağlamaya başlıyorum. Düşünün rol yaparken bile yüreğim dayanmıyor. Annelerin acılarını hissediyorum. Gözyaşı içinde provalara devam ediyorum” tabirlerini kullanıyor.

Hasan Gelmedi oyununun birinci gösterimi Eylül ayında Diyarbakır’da yapılacak. Gala ise Ekim ayında AKM’de olacak ve sonrasında öteki kentlerde de gösterime girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.