“Rüşvet için evvel devlet konuşmalı”

ANAP devrinde bakanlık yapan Taranoğlu, ‘rüşvet istemekle’ suçlanan kardeşinin durumu için, “Beni hiç üzmüyor. Devlet kurumları tam da bu durum için lazım” dedi…

Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) ile ilgili rüşvet argümanlarında ismi geçen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından misyonundan alınan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun, ANAP periyodunun bakanlarından Ersin Taranoğlu’nun kardeşi olduğu anlaşıldı. Ağabey Ersin Taranoğlu, SÖZCÜ’nün sorusu üzerine, “Devlet konuşmadan ben konuşmayacağım” dedi ve gelişmeleri izlediğini söyledi.

Daha evvel Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) danışmanlık vazifesinde bulunan Serkan Taranoğlu, son olarak Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı vazifesine getirilmişti.

‘KARACA’YA GİTME’

Sedat Peker’in gündeme getirdiği  “Rüşvet, nüfuz ticareti”nde ismi geçen ve iş bayanı Mine Tozlu’dan para istediğine ait yazışmalarla da gündeme gelen Taranoğlu’nun, iş bayanına, “Korkmaz Karaca’ya gitme, o çok para ister” dediği de öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İçişleri Bakanlığı’ndan kimi bilgiler istedikten sonra Serkan Taranoğlu’nun istifasını istediği öğrenildi. Taranoğlu’nun vazifeden alındığına ait parti yetkililerine de bilgi verildi. İsmi geçen isimlerden Cumhurbaşkanlığı Ekonomik Şura Üyesi Korkmaz Karaca ise istifa etmişti. Karaca, istifadan evvel İçişleri Bakanı’nın yanına gitti ve onayını aldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Konsey üyeliği ile AKP’deki misyonlarından istifa etti. Karaca’nın parti üyeliği ise devam ediyor.

AĞABEY NE DİYOR?

Serkan Taranoğlu’nun ağabeyi Ersin Taranoğlu ise 18,19, 20 ve 21’inci periyotlarda Sakarya milletvekilliği yapmış bir isim. Ersin Taranoğlu, 53’üncü hükümette Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, 55’inci hükümette ise Orman Bakanlığı vazifelerinde bulunmuştu. Taranoğlu’na “Kardeşinizin durumu sizi üzüyor mu?” diye sordum. Yanıtı şöyle oldu:

Ersin Taranoğlu

“Hiç üzmüyor. Ben, olayları yakından takip ediyorum. Devletin konuşmasını bekliyorum. Toplumsal medyada herkes konuşuyor. Bu çağın hastalığıdır. Medyada bu bahis konuşuluyor, yazılıyor. Bu da var oluşunun gereğidir. Mine Hanım da birtakım şeyler söylüyor. Devlet ve kurumları da tam da bu durum için lazımdır. Ben, ‘Devlet ne diyor’ onu bekliyorum. Devlet şimdi konuşmadı. Devlet konuşmadan benim konuşmam uygun olmaz. Devletin, her şeyin doğrusunu söyleyeceğinden eminim.”

‘ŞEREFİMİZLE GEÇTİK’

Taranoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Devlet konuşuncaya kadar savlarla meşgul değilim.  Biz bu köprülerden onurumuzla gelip geçtik. Şayet ülkemizde üç tane pak siyasetçi varsa bunlardan birisi benim.”

Nadire İçkale

Boşanması kardeşlerin ortasını açtı

SERKAN Taranoğlu, birinci evliliğini ANAP’lı Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu’nun özel kalem müdürüyle yapmıştı. Fakat çift boşandı. Taranoğlu’nun, tanınmış siyasetçilerden ve eski bakanlardan olan ağabeyi Ersin Taranoğlu, bu ayrılık üzerine uzun müddet kardeşiyle konuşmadı. Serkan Taranoğlu, ikinci evliliğini ise AKP’ye yakınlığı ile bilinen Ankaralı ünlü iş bayanı Nadire İçkale’nin yeğeniyle yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.