Rusya’nın suikast timi Wagner’in afişleri gündem oldu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde beşinci ay geride kalırken, Wagner suikast timinin afişleri, memleketler arası kamuoyunda gündem oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde beşinci ay geride kalırken, Rus Wagner kümesi paralı askerleri gündem olmaya devam ediyor. Daha evvel Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’e suikast düzenlemeyi planladıkları konuşulan Rus Wagner kümesi paralı askerleri, artık de hazırladıkları billboardlarla gündeme geldi.

Rusya’nın Ural bölgesinde yer alan Yekaterinburg kentinde üç reklam panosu, Wagner askerlerinin manzaralarıyla kaplandı. Askerlerin yer aldığı afişlerde “Vatan, Onur, Kan, Yürek. WAGNER” tabirleri dikkat çekti.

Bir öbür reklam panosundaki afişte de “Wagner2022.org” internet sitesinin yanı sıra telefon numarası da yer aldı. Wagner’in Ukrayna’daki saflarına katılmak için savaşçı toplama eforlarının bir kesimi olan afişler kısa müddette gündem oldu. Afişlerde yer alan ‘+24’ ibaresi de dikkat çekti.

‘İSMİ HİTLER’DEN GELİYOR’

Wagner paralı asker kümesi, 2014 yılında doğu Ukrayna’daki Rus yanlısı ayrılıkçıları desteklemek için kuruldu. ABD başta olmak üzere, birçok Avrupa ülkesi, Wagner kümenin, Batı yaptırımları altındaki Vladimir Putin ile yakınlığıyla tanınan ve güçlü bir iş insanı olan Yevgeny Prigozhin tarafından finanse edildiğini söylüyor. Prigozhin ise kümeyle rastgele bir irtibatı olduğunu reddediyor.

İngiliz basını, bu afişlerin, evvelden kapalı yapılan kümeye asker toplama gayretinin son periyotta kamuoyuna yansımasının bir sonucu olduğunu yazdı.

Daha evvel İngiliz The Times gazetesi, Wagner kümesini ise eski bir özel harekat askeri olan Dmitri Utkin’in yönettiğini yazmıştı. Gazete, Wagner isminin ise Adolf Hitler’in en sevdiği besteciden geldiğine dikkat çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.