Son dakika: İsveç Başbakanı Andersson istifa edeceğini açıkladı

Andersson “Yarın Başbakanlık vazifemden alınmayı talep edeceğim. Sorumluluk Meclis ve Meclis Başkanlığı’na geçecek. İsveç halkının seçimine ve demokrasiye hürmet bunu gerektirir.” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşına dikkati çeken Andersson, “Yakın bölgemizdeki savaş, güç krizi ve ekonomik krizin ciddiyeti göz önüne alındığında çabuk bir hükümet kurulması değerli. Ölçülü Muhafazakar Parti başkanı Ulf Kristersson’le temelde anlaştıktan sonra bu problemlerin tahlili için kapımız Kritersson’a açıktır.” diye konuştu.

Muhazafakar Parti önderi Ulf Kristersson ise toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, yarından itibaren hükümet kurma çalışmalarına başlayacağını belirtti. Resmi olmayan genel seçim sonuçlara nazaran sağ blok partiler yüzde 49,6, azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,9 oy aldı.

Buna nazaran 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 176 milletvekili, sol blok partileri de 173 milletvekili çıkartma hakkı kazandı. Seçimlerde çok sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oy oranını yüzde 20,6’a kadar yükselterek ülkenin en büyük 2. parti durumuna gelmesi dikkati çekti.

Ilımlı Muhafazakar Parti (M) liderliğindeki sağ blokun Hristiyan Demokrat Partisi ile ikili koalisyon kurup, dışarıdan Liberal Parti ve aşır sağcı İsveç Demokratlar Partisinin desteklenmesi ihtimali öne çıktı. Aftonbladet gazetesi, yeni hükümetin başbakanının Muhafazakar Parti önderi Ulf Kristersson olacağını ve ülkede evvelden uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı yapan tecrübeli siyasetçi Carl Bildt’in Dışişleri Bakanlığı’na getirileceğini argüman etti.

Öte yandan İsveç basını kelam konusu hükümetin Türkiye ile NATO mutabakatına daha sıcak baktığını ve mümkün hükümetin terör örgütü PKK/YPG yandaşları için en berbat senaryo olduğu öne sürüldü. İsveç’te 11 Eylül Pazar günü yapılan genel ve mahallî seçimleri sağ blok partileri kazanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.