Sosyalist partilerden ‘asgari ücret’ yansısı: ‘Saray’a cennet, halka sefalet!’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı yüzde 30’luk minimum fiyat artırımına sosyalist partilerden reaksiyon geldi. Sosyalist partilerin toplumsal medya hesaplarından verdiği yansılar şöyle:

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP): AKP’giller bir kere daha halkımızın gözünü boyamaya çalışmaktadır. Halkımızın alım gücünün eridiği günümüz koşullarında #asgariücret’in 5.500 TL olması gerçek bir artışı tabir etmemektedir. Kaldı ki bu sayı bile açlık hududunun altındadır. Taban fiyat sefalet fiyatı olmamalıdır!

Türkiye Komünist Partisi (TKP): İşverenlerin kârlarına kâr kattığı, sömürenlerin bolluk içinde yaşadığı bir ülkede, açlık hududunun altında açıklanan #asgariücret halka hakarettir. Halkımızı örgütlenmeye, ülkemizi bu asalak sınıftan kurtarmaya çağırıyoruz.

Türkiye Personel Partisi (TİP): Saray’a cennet, halka sefalet! #asgariücret 5500 TL.

Emek Partisi (EMEP): “Vatandaşı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” AKP Genel Lideri Erdoğan, emekçi ve işçileri enflasyonun altında ezim ezim ezdi. Dev şirketler kârını yüzde 139 artırırken taban fiyata artırım yüzde 30’da kaldı. Nedir bu yüzde 30 artırımlı minimum fiyat? Net 5500 lira! Artırım TÜİK’in 5 aylık enflasyonunun 5 puan, taban fiyat açlık hududunun 1000 lira altında. Yoksulluk sonunun sadece dörtte biri! Ocakta minimum fiyatıyla 1214 bin adet simit alabilen personel, bugün ‘zamlı’ taban fiyatla 1100 adet simit lakin alabiliyor. Ekonomik hal gösteriyor ki, 6 ay boyunca bu taban fiyat işçileri daha büyük sefalete götürecek.İşçiler yoksulluk hududunun dahi yanına yaklaştırılmıyor. Sabrın sonu sefalet oluyor!İşçi sınıfı ve işçiler için açıklanan bu sefalet artışı gayret davetidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.