Suriyeli işçileri yakarak katleden sanık avukatını azletti

İZMİR – İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde 16 Kasım 2021 tarihinde Suriyeli inşaat işçileri Mamoun al-Nabhan, Ahmed Al-Ali ve Muhammed el-Bish’in yakılarak öldürülmesine ilişkin açılan davanın ikinci duruşması İzmir Adliyesi 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya öldürülen Suriyeli işçilerin yakınları ve avukatları katılırken, sanık Kemal Korukmaz ve avukatları da salonda hazır bulundu. Öte yandan İzmir Barosu, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, Mültecilerle Dayanışma Derneği, Sığınmacı Hakları Derneği, Mülteci Medyası Derneği, İzmir Mültecilerle Dayanışma Platformu, Halkların Köprüsü Derneği, İHD duruşmayı takip etti.

Duruşmada sanık Korukmaz hakkında bir önceki celse avukatlar tarafından talep edilen akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair raporun Adli Tıp Kurulu tarafından gönderildiği belirtildi. Raporda sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu bildirildi.

ESKİ PATRONU TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

Sanık Kemal Korukmaz savunmasını yazılı olarak mahkeme heyetine sundu. Korukmaz duruşmada okunan ifadesinde, olay günü yaşananları anlattı. Korukmaz ifadesinde “Birlik Beton’da yıllarca patronum Suat Matur ile çalıştım. İfade vermememin sebebi eski patronumun ailemi ve beni tehdit etmesidir. Bana ve aileme bir şey olursa sorumlular bunlardır. Bana gönderdiği avukat da ‘deli taklidi yapmamı’ söyledi” ifadelerini kullandı. Olay günü Urla’da olduğunu ve zeytinyağı taşıdığını söyleyen Korukmaz, olay yerine yangın sırasında geldiğini belirtti. Yangın sonrası hastaneye gittiklerinde patronun oğlu Malik Matur’un hayatını kaybeden Suriyelilerle ilişki kurmasını engellediğini ve yolda gergin olduğunu aktaran Korukmaz, olaydan sonra da dükkana gittiğinde kendisini kovduklarını ve olayı üstlenmesi için tehdit ettiklerini söyledi.

MAHKEME BAŞKANI HESABINA YATAN PARALARI SORDU

Mahkeme başkanı, Kemal Korukmaz’a Ziraat Bankası hesabına 20 Eylül 2021’de 20 bin lira, 9 Kasım’da 6 bin 500, ardından da 15 bin liranın neden yattığını sordu. Korukmaz da taş döşeme işi yaptığını ve bu paraların işlerinden kaynaklı olduğunu söyledi.

Müşteki avukatlarından Eylem Soylu da Korukmaz’a ifadesiyle ilgili sorular sordu. Soylu’nun “İfadede olaydan sonra Malik Matur’un kendisini tehdit etmesiyle ilgili polis ve jandarmaya gittiğini söylüyor. Karakola ne zaman gittiniz ve şikayetinizi sözlü olarak kime anlattınız? Komiserle tanıştığına göre neden ısrarcı olup şikayetçi olmadı?” sorusuna sanık Korukmaz “Tarihleri hatırlamıyorum. Ama yangın olayından 7-8 gün sonra olabilir. Karakolda sivil bir memur vardı. Beni karakoldan içeri bile almadı. Memurun ismini de bilmiyorum” şeklinde cevap verdi.

AVUKATI ‘AKLİ DENGESİ YERİNDE DEĞİL’ DEDİ

Sanık avukatı da müvekkilinin ifadelerinde sürekli çelişkiler bulunduğunu belirterek, akli dengesinin yerinde olmadığını düşündüğünü dile getirdi. Avukatına itiraz eden sanık Korukmaz ise akli dengesinin yerinde olduğunu belirterek, avukatını azletti.

4 EYLÜL’E ERTELENDİ

İfadelerin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın müdafisini duruşma anında azlettiğini ancak sanığın üzerine atılı suçun müdafisi ile ifade vermesini gerektirdiğini belirterek sanığa müdafi bulunmasını istedi. Bir sonraki duruşmada hazır olan tanıkların dinlenmesini isteyen mahkeme heyeti davayı 4 Ekim tarihine erteledi.

‘NEFRET SÖYLEMİ YASASI ACİLEN ÇIKARILMALI’

Öte yandan duruşma öncesi İzmir Mülteci Dayanışma Platformu adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Platform adına açıklama yapan Hacer Yeşilçay, sanığın cinayeti ırkçı saiklerle işlediğini belirterek, “Bu bağlamda faili cinayete azmettiren nefret ortamının oluşmasına zemin hazırlayan nefret söylemi son bulmalı ve bu söylemi dile getirenlerin de yargılanmasını sağlayacak bir nefret söylemi yasası acilen çıkarılmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir