Suudi Veliaht Prens Bin Selman Türkiye’yi ziyaret edecek

Reuters’ın dört Suudi kaynağa dayandırdığı habere nazaran, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman Türkiye, GKRY, Yunanistan, Ürdün ve Mısır’a bölgesel ve memleketler arası problemleri tartışacağı, güç ve ticaret mutabakatları imzalayacağı bir seyahat planlıyor.

TARİH NETLEŞMEDİ

Kaynaklar, Suudi yetkililerin veliaht prensin ziyaret edeceği ülkelerle kesin tarihleri belirlemek için hala görüştüğünü belirtirken; iki yetkili, ziyaretin haziran ayı başlarında gerçekleşebileceğini de kelamlarına ekledi.

DİKKAT ÇEKEN ÜLKELER

Veliaht Prens Selman’ın ziyaret edeceği ülkelerin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arayan ülkeler olması dikkat çekerken, Batı dünyasının Rusya’yı güç tedarik zincirinden çıkarmasıyla Doğu Akdeniz daha çok ehemmiyet kazanmış durumda.

AB’nin Rusya’dan ithal ettiği gazın Doğu Akdeniz’den ikame oranının yüzde 20’ye çıkabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan şimdiye kadar Ukrayna-Rusya tansiyonunda taraf olmayı reddederken, artan petrol fiyatları ile gayret etmek için ABD’nin üretimi artırma davetlerine olumlu cevap vermedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NİSAN AYINDA VELİAHT PRENSLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile 29 Nisan’da Suudi Arabistan’ın Nil Irmağı kıyısındaki kenti Cidde’de görüşmüştü.

Erdoğan, Suudi Arabistan seyahatine ait toplumsal medya hesabından, “Hadimü’l Haremeyn’in daveti üzerine Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik bağlantıların artırılması ve yeni bir periyodun başlaması için çaba içerisindeyiz.” sözlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.