Tele-dolandırıcıların son kurbanı ODTÜ mezunu Aysun Mercan oldu: Yarım milyonluk dairesini bile sattı!

Ünlü sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı (65), Prof. Dr. Ahmet Demirel (79), eski devlet bakanı Azimet Köylüoğlu’ndan (82) sonra tele dolandırıcıların son kurbanı 63 yaşındaki Aysun Mercan oldu.

PAROLA ‘KARTAL’

Sabah gazetesinden Dilek Yaman Demir’in haberine nazaran, 28 Ocak’ta çalan telefona karşılık veren Aysun Mercan’a kendisini Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’nde misyonlu komiser diye tanıtan dolandırıcı, kimlik bilgilerinin FETÖ’nün eline geçtiğini, operasyonu yapacak kelamda savcının ismini ve telefon numarasını verdi. Mercan’ın itimadını kazandıktan sonra banka hesaplarındaki paralarını istedi.

Kendisine gönderilen IBAN bilgilerine evvel 200 bin lira gönderen Aysun Mercan, akabinde öbür bankalardaki 170 bin euro ve 150 bin doları da isteyen dolandırıcılar için bankaya gitti.

Parayı çeken Aysun Mercan, kendisini MİT mensubu olarak tanıtarak yanına gelen ve evvelden belirlenen ‘Kartal’ parolasını kendisine söylenen şebeke üyesine paraları teslim etti. Paraları göğsüne koyarak, Mercan’a konuta gitmesini söyleyen kelamda MİT’çi, olay yerinden süratlice uzaklaştı.

MESKENİNİ BİLE SATTIRDILAR

Sonraki gün birebir numaradan yine aranan Mercan, operasyona dahil olduğunu zannederek talimatla yeni bir sınır ve telefon aldı. Öbür bankadaki 100 bin Euro’yu daha kelamda MİT mensubuna veren Aysun Mercan, günlerce telefonda tutuldu.

Dolandırıcılar, Kadıköy’deki meskeninin satılması gerektiğini söyleyerek yaşlı bayana konutunu sattırana kadar 1 ay boyunca telefonla aradı. Meskenini yarım milyon dolara satan Aysun Mercan, kelamda polislere bilgiyi verdiğinde ise, Fatih’e giderek eliyle tüm dolarları dolandırıcılara verdi.

‘EVE GİT, SINIRI KIR TALİMATLARIMIZI BEKLE’

Kelamda polisin, ‘Eve git, çizgisi kır. Talimatlarımızı bekle’ talimatıyla ikametine giden yaşlı bayan, günlerce telefonu çalmayınca dolandırıldığını anladı. Polis merkezine giderek dolandırıcılardan şikayetçi olan Aysun Mercan’ın şikayeti sonrası soruşturma başlatıldı.

1982’de ODTÜ İşletme Kısmı’ndan mezun olan, 1997’de Wales Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans yapan Aysun Mercan, pek çok banka ve büyük şirkette üst seviye vazifelerde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.