TESK: Bağ-Kurlu esnafla çiftçilerin emekli aylıkları minimum fiyatın altında kalmamalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Bağ-Kur’lu esnafla çiftçilerin emekli aylıkları minimum fiyatın altında kalmamalı halinde açıklama yaptı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Bağ-Kur’lu esnafın en fazla prim gün sayısıyla en düşük emekli aylığını aldığını, Bağ-Kur emekli aylıklarında memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi üzere bir uygunlaştırma yapılmasına muhtaçlık olduğunu tabir etti.

“ANAYASANIN EŞİTLİK PRENSİBİNE AYKIRI”

Bağ-Kur emekli aylıklarının mevcut şartlarda çok düşük kaldığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“SSK’lı çalışanlar 7200 prim gün sayısıyla emekli olurken Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim gün sayısını doldurmak zorunda. Esnafımız hafta sonu demeden, bayram seyran demeden çalışmasına karşın en düşük emekli aylığını alıyor. Yapılan son düzenlemeyle minimum fiyat 5 bin 500 liraya çıkarılırken memurlar için de 3600 ek gösterge düzenlemesi yapıldı. Lakin 3 bin 500 liradan başlayan Bağ-Kur’lu çalışanların emekli aylıkları çok düşük. Toplumda en çok çalışan kesim olan, dükkanındaki eserleri satarak geçimini sağlayan Bağ-Kur’lu esnafımız ile çiftçilerin emekli aylıkları minimum fiyatın altında kalmamalı. Toplumsal güvenlikteki norm birliğine nazaran SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştiğine nazaran emekli aylıkları da eşitlenmeli. En uzun prim gün sayısını ödeyen Bağ-Kur’luların en düşük emekli aylığını alması anayasanın eşitlik unsuruna alışılmamış.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.