.tr uzantılı alan isimlerinde evrak zaruriliği kalktı

Domain ya da Türkçe ismiyle ‘Alan adı’, bir web sitesinin fiziksel adresinin karşılığı manasına geliyor. Dünya genelindeki alan ismi kayıtları ise ICANN tarafından gözetleniyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1990 yılında ICANN’dan aldığı uluslararası yetki ile ülkemizin internet irtibatını sağladı ve daha sonra kurduğu Nic.TR sistemi ile, ‘.tr’ uzantılı alan isimlerini tahsis etmeye başladı.

Ancak ODTÜ, 21 Aralık 2018 tarihinde imzaladığı mukavele ile ‘.tr’ uzantılı alan isimleri için sahip olduğu yetkiyi Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’na (BTK) devretmişti.

BTK EVRAK ZORUNLULUĞUNU KALDIRDI

.tr uzantılı alan isimlerinin kayıt ve idare yetkisi, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’na (BTK) devredilmesinin akabinde BTK’ye bağlı TRABİS (.tr Ağ Bilgi Sistemi) platformu faaliyete geçti. Platforma trabis.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

TRABİS’in faaliyete geçmesiyle birlikte, daha evvel evrak ibraz edilerek alınan “com.tr”, “org.tr”, “net.tr” üzere alan isimleri artık “ilk gelen birinci alır” prensibine nazaran evraksız olarak alınabiliyor.

Ancak suistimal edilmemesi için .tr alan ismiyle ilgili uyuşmazlıklar için BTK bünyesinde Uyuşmazlık Tahlil Merkezi kuruldu. Burada firma ya da bireylerin “.tr” uzantılı alan isimleri ile ilgili şikayetleri tahlile kavuşturulacak.

“av.tr”,”bel.tr”, “dr.tr”, “edu.tr”, “gov.tr”, “k12.tr”, “kep.tr”, “pol.tr” ve “tsk.tr” uzantılı alan isimleri için doküman zaruriliği ise devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.