Turizmde eylül ve ekim ayında fiyatlar daha uygun olacak

Yerli turistin ne vakit uygun tatil yapabileceği ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Şurası Lideri Ferit Turgut, “Bizim yerli tatil tepkimiz okul tatilleri ile alakalıdır. Okullar açılınca yerli turiste daha uygun fiyatlar olacaktır. Eylül ve Ekim fiyatları daha uygun olacak. Antalya’da 12 ay turizm yapılıyor. Gelmek isteyen Kasım, Aralık, Ocak, Şubat üzere de tatil yapabilirler” kelamlarına yer verdi.

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Konseyi Lideri Ferit Turgut, 2022 yılında turizmde hedeflenen sayılar hakkında açıklamalarda bulundu. Ağustos ayı itibariyle gelen turist sayılarının şad edici olduğunu belirten Turgut, Eylül ve Ekim aylarının hoş karşılanması durumunda turizmde hedeflenen sayılara ulaşılacağını belirtti. Şu ana kadar 7 milyon turistin ağırlandığını belirten Turgut, “Geri kalan 3 milyon turist amacını ise bu 2 ayda tamamlayabiliriz. 8 milyona yanlışsız gidiyoruz. Bu devirde Avrupa pazarı daha çok öne çıktı. Balkan ve Doğu Avrupa daha revaçta bulunuyor” dedi.

“İNDİRİMLİ TURİZM GÜNDEMDE OLAN BİR MEVZU DEĞİL”

Döviz getirisinin kişi başına yüksek göründüğünü belirten Turgut, “Dikkatli ölçülmesi gerekir. Geçen yıldan biraz daha âlâ. Şu anda 1 dolar bile değerlidir. Biz esasen yurt dışı kontratları bir sene öncesinde bir sene sonrasına döviz bazlı yaptığımız için çok değişiklik olmaz. Turizmdeki bir kadro aksilikler esnasında indirimler yapılır. Temmuz-Ağustos periyodu bu indirimlere çok az gereksinim duyulduğunu gösteriyor. İndirimli turizm gündemde olan bir bahis değil” kelamlarına yer verdi.

“EYLÜL VE EKİM FİYATLARI DAHA UYGUN OLACAK”

Yerli vatandaşın ne vakit indirimli tatil yapabileceği sorusuna da yanıt veren Turgut, “Bizim yerli tatil tepkimiz okul tatilleri ile alakalıdır. Okullar açılınca yerli turiste daha uygun fiyatlar olacaktır. Eylül ve Ekim fiyatları daha uygun olacak. Antalya’da 12 ay turizm yapılıyor. Gelmek isteyen Kasım, Aralık, Ocak, Şubat üzere de tatil yapabilir. Covid sureci ile ilgili olarak da tatil alışkanlıklar da değişiklik oldu. Daha çok köy üzere yerleri de tercih ediyorlar” açıklamasını yaptı.

“GELEN TURİSTİN ORTALAMA SAYILARINA BAKTIĞIMIZ VAKİT YÜZDE 15’İ KENTE ÇIKIYOR”

Eylül-Ekim rezervasyonları hakkında açıklama yapan Turgut, “Rezervasyonlar var. Daha çok kısa vadeli olarak geliyor. Bu sene daima son dakika rezervasyonlar aldık. Bu periyotta de bu çeşit rezervasyonlara olacak. Bu doluluğa ulaşmamızda mani değil. Hizmet kalitesi yüksek olan yerler doluluğa ulaşmış olacaktır. Gelen turistin ortalama sayılarına baktığımız vakit yüzde 15’i kente çıkıyor. Bu istenilen bir sayı değil. Bu daha evvel yüzde 50 ile yüzde 100 ortasında oluyordu. 10 milyon turist geliyorsa 10 milyonunun dolaşması bekleniyordu. Bu şu an çok düşük bir sayı. Kenti görünür hale getirmek gerekiyor. Dışarı çıkmamasında sıcakların da tesiri oldu. Öğlen saatlerinde dolaşmak talep edilen bir şey değil. Akşam saatlerinden sonra kent kalabalıklaşıyor. Kentin gece de yaşanabilir olduğunu göstermemiz lazım” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.