Türkiye ihracatta gözünü uzaklara dikti

‘Uzak Ülkeler Stratejisi’yle Türkiye’nin global ticaretten aldığı hissenin artırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda ülkemize 2 bin 500 km’den uzak uzaklıkta bulunan, dünyadan ithalatı 60 milyar doların üzerinde olan, ithalatından aldığımız hissenin yüzde 1’in altında olduğu 18 ülke gaye olarak belirlendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından uzak ülkelere ihracatın artırılması gayesiyle hayata geçirilen ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ tanıtım programı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, strateji programı kapsamında belirlenen 18 ülkeye yapılan ihracatın 4 kat artırılarak 80 milyar dolara yükseltilmesinin hedeflendiğini söyleyerek ‘‘İhraç eserlerimizi dünyanın en uzak noktasına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda günün şartlarını, değişen muhtaçlık ve talepleri yakından takip ediyor ve ihracat siyaseti araçlarımızı proaktif bir biçimde güncelliyoruz’’ dedi.

250 MİLYAR DOLAR İHRACAT MAKSADINA ULAŞACAĞIZ 

Bakan açıklamalarında 2021 yılında yüzde 32,8 artışla 225,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini hatırlatarak, ‘‘İhracatımız, büyümenin itici gücü olmuştur. bu yılın birinci yarısında ihracatımız yüzde 20 artışla 125,9 milyar dolar düzeyine yükselerek makroekonomik göstergelerimizi olumlu tarafta etkilemeye devam etmektedir. Bu güçlü performans ile sayın cumhurbaşkanımızın yıl sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat amacına ulaşacağımızdan eminiz” açıklamasında bulundu.

18 GAYE ÜLKE SEÇİLDİ

Uzak Ülkeler Stratejisi’nin ayrıntıları ve gaye olarak belirlenen ülkeler şu halde açıklandı:

‘‘Ülkemize 2 bin 500 km’den uzak aralıkta bulunan, dünyadan ithalatı 60 milyar doların üzerinde olan, ithalatından aldığımız hissenin yüzde 1’in altında olduğu 18 ülkeyi amaç ülkeler olarak belirledik. Bu ülkeler Amerika kıtasından ABD, Kanada, Meksika, Brezilya ve Şili;

Asya kıtasından Çin, Japonya, Güney Kore, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Vietnam; Afrika’dan Güney Afrika ile Nijerya ve Okyanusya’dan ise Avustralya’dır.

Dünya iktisadında yüzde 64 hisseye sahip olan bu ülkeler, dünya mal ithalatının yüzde 47’sini ve dünya hizmet ithalatının ise yüzde 35,6’sını yapmaktadır. Bu büyüklükleriyle, tespit edilen ülkeler, ülkemizin ticaretini kazan-kazan prensibi temelinde geliştirmemiz için kıymetli bir potansiyel arz etmektedir. Stratejimiz ile dünya iktisadının yarısından fazlasını teşkil eden bu ülkelerin ithalatında ülkemizin hissesini, birinci evrede, dünya ihracatındaki ortalama hissemiz olan yüzde 1’e yükseltmeyi hedefliyoruz. Uzak Ülkeler Stratejisi programı ile ülkemizin global ticaretteki hissesini yükseltmeyi ve buna bağlı olarak yüksek katma kıymetli mal ve hizmet ihracatını artırmayı amaçlıyoruz.”

Strateji planı kapsamında belirlenen 18 ülkeye 2018-2020 ortalaması 20 milyar dolar seviyesindeki ihracatımızın, dört katına yükseltilerek 80 milyar doların üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. Ayrıyeten, strateji ile ihracatımızı artırma amacımızın yanı sıra, Türk eser ve hizmetlerinin global ölçekte tanınırlığının geliştirilmesine, ülkemizin global kıymet zincirlerindeki pozisyonunun güçlendirilmesine de öncelik veriyoruz. Ortaya koyduğumuz aksiyonlarla, finanstan kültürel hizmetlere, bilişim teknolojilerinden lojistik ağlara, ülkemizin global iktisattaki kilit rolünün sağlamlaştırılmasına ve kelam konusu 18 ülke ile ekonomik ve ticari işbirliğimizin en üst seviyeye çıkarılmasına rehberlik edeceğiz.

MADE İN TÜRKİYE MARKASINI EVVEL ÇIKARACAĞIZ 

Strateji ile 18 ülkeye yönelik “Pazara Giriş Rehberi” oluşturacağız. Kelam konusu rehberler ile her bir ülkeye ait pazar dinamikleri, yatırım imkânları, mevzuat, ülkedeki şirket kurma ve iş yapmaya yönelik yol haritası üzere bilgileri firmalarımızın hizmetine sunacağız. Stratejimizde “Made in Türkiye” markasını öne çıkaracağız. Stratejimizde yer alan 18 ülke için mevcut ihracat takviyelerimizi 25 puan artırıyoruz. KOBİ’lerin uzak ülkelerdeki tedarik zincirlerine entegrasyonu konusunda çalışma kümeleri kuracak ve Niş bölümlerde tasarım odaklı pazarlama stratejisi kurgulayacağız’.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.