Türkiye’de de hadise açıklanmıştı… Maymun çiçeği hastası konuştu: Covid-19’dan 100 kat makûs

Genelde Afrika’nın kimi bölgelerinde görülmesine karşın son aylarda ortalarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı ile ilgili dikkat alımlı bir karşılaştırma iki hastalığı da yaşayan bir hastadan geldi.

Aralarında Türkiye, ABD, İspanya, Portekiz ve İsrail’in de olduğu onlarca ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı telaş yaratmaya devam ediyor… ABD’de farklı vakitlerde hem Covid-19 hem de maymun çiçeğine yakalanan Luke Shannahan isimli bir adam iki hastalığı kıyasladı.

KXAS isimli medya kuruluşuna konuşan Shannahan, “Maymun çiçeği hastalığı Covid-19’dan 100 kat daha berbattı. Maymun çiçeği bir hafta evvel başladı ve evvel yüksek ateş ve daima bir baş ağrısı ile devam etti” dedi. Lenf nodüllerinin şiştiğini söyleyen adam, “Bir kurbağa üzere olmuştum” dedi.

Yüksek ateşten sonra vücudunda yaralar ve şişlikler oluştuğunu söyleyen adam, “Acı ve hassasiyet devamlı sürdü. Güya üzerinde iğne dolu bir top ile bıçaklanmak üzere bir hissiyat vardı” tabirini kullandı.

Hastalığı nerede kaptığını bilmediğini söyleyen adam, “Son periyotta barlara gitmiştim ve birkaç havuz partisine katılmıştım. Tahminen o sebeple hastalandım. Yatakta uzanırken, iki gün boyunca öleceğimi düşündüm” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.