VakıfBank, Giovanni Guidetti idaresinde tarih yazmaya devam ediyor

CEV Şampiyonlar Ligi’nde 2021-2022 dönemini şampiyon tamamlayarak başarılarına bir yenisini ekleyen Vakıfbank Bayan Voleybol Grubu, İtalyan başantrenör Giovanni Guidetti idaresinde tarih yazmaya devam ediyor.

Sarı-siyahlılar, ekipte, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tamamlanamayan 2019-2020 dönemi ile birlikte 14. dönemini bitiren 49 yaşındaki İtalyan antrenör yönetiminde ulusal ve milletlerarası arenada birçok kıymetli muvaffakiyete imza attı.

Mesleğine Volley 2000 Spezzano’da başlayan ve daha sonra İtalya’da Vicenza, Reggio Emilia, Modena ve Chieri üzere takımları çalıştıran Guidetti, Bulgaristan, Almanya ve Hollanda bayan ulusal gruplarında da başantrenörlük yaptı.

Türkiye’de 2017 yılından bu yana A Ulusal Bayan Voleybol Kadrosu’nu da çalıştıran İtalyan başantrenör, 2008-2009 döneminden beri başında bulunduğu VakıfBank ile toplamda 25 kupa kazanarak ulaşılması güç bir muvaffakiyet yaşadı.

Türk Hava Yolları’nda forma giyen ulusal oyuncu Bahar Toksoy Guidetti ile evli olan Giovanni Guidetti, VakıfBank ile 4 FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası, 5 CEV Şampiyonlar Ligi, 7 Türkiye Ligi, 5 Türkiye Kupası ve 4 Türkiye Şampiyonlar Kupası şampiyonluğu gördü.

VakıfBank’ın 36 kupasının 25’inde imzası var

VakıfBank, tarihinde kazandığı 36 kupanın 25’ini İtalyan başantrenör Giovanni Guidetti idaresinde elde etti.

Sarı-siyahlı ekip, şu ana kadar 4 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası, 5 CEV Şampiyonlar Ligi, 1 CEV Top Teams Kupası, 1 CEV Challenge Kupası, birleştiği Güneş Sigorta ile 13 Türkiye Ligi, 8 Türkiye Kupası ve 4 Türkiye Şampiyonlar Kupası şampiyonluğu yaşadı.

VakıfBank, bu kupaların 25’ine Giovanni Guidetti yönetiminde ulaştı.

Sarı-siyahlı kadronun ayrıyeten memleketler arası arenada elde ettiği 11 kupanın 9’unda Guidetti’nin imzası bulunuyor.

Dünya Şampiyonası ile Şampiyonlar Ligi’ni en çok kazanan başantrenör

Giovanni Guidetti, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası ile CEV Şampiyonlar Ligi’nde en fazla şampiyonluk kazanan başantrenör unvanını taşıyor.

VakıfBank, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı 4, CEV Şampiyonlar Ligi’ni de 2001 yılından itibaren yeni formatta 5 defa kazandı.

Sarı-siyahlılar, bu tertiplerde en fazla şampiyonluk yaşayan grup unvanını elde ederken, Giovanni Guidetti de bu başarıyı yaşayan birinci başantrenör olarak tarihteki yerini aldı.

A Ulusal Grup’taki muvaffakiyetleri

Giovanni Guidetti, A Ulusal Bayan Voleybol Kadrosu ile de kıymetli muvaffakiyetler yaşadı.

Ay-yıldızlı grup, İtalyan başantrenör idaresinde 2021 FIVB Uluslar Ligi’ni üçüncü, 2019 Avrupa Şampiyonası’nı ikinci, 2017 ve 2021 Avrupa Şampiyonası’nı üçüncü tamamlarken, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nı ise beşinci bitirdi.

Ülkede voleybolun gelişimine kıymetli katkı sağlayan Giovanni Guidetti, “Yarının Sultanları” projesi çerçevesinde de Türkiye’yi gezerek genç kızlara bu sporu sevdirmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.