Yurda dönüp sıhhat dalında yerli teknolojiyi geliştirdi! Artık ihraç edilecek

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinde vazifeli bilim insanı Doç. Dr. Serhat Tozburun ve grubu, farklı damarlardaki kan akış suratlarını birebir anda görüntüleyebilen bir teknoloji geliştirerek ultrason, lazer taramalı görüntüleme üzere teşhis yollarını geliştirmeyi başardı.

Biyomedikal alanındaki çalışmalarını sürdürdüğü ABD’den 2016’da yurda dönerek İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinde TÜBİTAK takviyesiyle “Biyofotonik ve Optik Görüntüleme Laboratuvarı” kuran Doç. Dr. Tozburun, teşhis ve tedavi uygulamaları için yeni jenerasyon biyomedikal teknolojiler geliştirilmek üzere araştırmalar yürütüyor.

Lazer dalga uzunluklarını süratle tarayarak 3 boyutlu optik görüntülemeye imkan veren aygıt geliştirerek patentini alan Tozburun ve grubu, son çalışmalarında da farklı damarlardaki kan akış suratını görüntüleyebilen bir teknolojinin patentini aldı.

Doç. Dr. Serhat Tozburun, AA muhabirine, toplardamar ve atardamar üzere farklı çaplardaki damar yapılarındaki kan akış suratlarının farklılaştığını, hastalıkların teşhis ve teşhisinde kullanılan tıbbi görüntüleme sistemlerinin ise kan akış suratını sabit bir kıymet olarak aldığını söz etti.

Bu ölçümlerin yanlış çıkması nedeniyle sürecin tekrarlandığını, bunun vakit kaybına neden olduğunu aktaran Tozburun, bu kusur hissesini azaltmak için 2 yıl evvel çalışma başlattıklarını kaydetti.

Mevcut tekniklerde damarlarda ölçüm alınan noktanın sabit vakit aralığında tarandığını lisana getiren Tozburun şöyle konuştu:

“Bu nedenle örneğin çok yavaşlayan bir kan akışını görüntülemek ya da ölçmek için uzun vadeli manzara alınması gerekiyor. Ya da atardamarlarda olduğu üzere süratli bir kan akışı durumunda kısa vadeli görüntüleme ya da ölçüm alınması gerekiyor. Yani 2 farklı görüntüleme seansı yapılması gerekiyor. Bizim geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde farklı çaplarda ve kan akış suratına sahip damar yapılarından tek seferde ve tıpkı anda görüntüleme ve ölçüm almak mümkün hale geldi.

Aynı anda farklı damar yapılarını görüntülemeye ve akış suratlarını tek seferde ölçmeye imkan veren teknolojiyi geliştirmenin memnunluğunu yaşıyoruz. Var olan sistemlere bir modül olarak eklenebilecek bir teknoloji olması bir öteki dikkati cazibeli yanı olarak ön plana çıkıyor. Bilhassa ultrason ve lazerle taramalı görüntüleme bu teknoloji kullanılabilir.”

“YURT DIŞINA SATIMI DA UYGUN OLABİLİR”

Geliştirdikleri teknolojiye 1 ay evvel Türk Patent ve Marka Kurumundan (TÜRKPATENT) patent aldıklarını anlatan Tozburun, bu teknolojinin teşhis ve tedavi sürecini hızlandırarak tabibe ve hastaya kolaylık sağlayacağını aktardı.

Tozburun, Türkiye’nin tıbbi görüntüleme alanında yurt dışına bağımlı olduğunu belirterek “Cihazlar ve teknolojiler yurt dışından temin ediliyor. Bu teknolojinin patentini almamız çok kıymetliydi. Var olan teknolojilere ek bir yenilik getirdiği için yurt dışına satımı da uygun olabilir ya da büyük milletlerarası şirketlerin ülkemizde üretim yapmasını teşvik edebileceğini düşünüyorum” dedi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.