Yurt Dışında İkinci Tur Oy Kullanma İşlemleri Ne Zaman Yapılacak?

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri tamamlandı. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla bilikte Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun yapılacağı da kesinleşti. Özellikle yurt dışı seçmenlerinin oy kullanıp kullanmayacağı ise merak konusu oldu. Peki yurt dışında ikinci tur oylaması yapılacak mı? Yurt dışı ikini tur oy verme ne zaman?

İşte detaylar.

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri sonuçları açıklandı.

Ülkemizde oy verme işlemleri Pazar günü saat 17.00’de sona erdi. YSK’nın yayın yasağını kaldırması üzerine de seçim sonuçları açıklanmaya başladı. Kesinleşen seçim sonuçlarına göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kazanan bir aday olmadı. 

Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan ve Muharrem İnce’nin yer aldığı seçimlerde, hiçbir aday oyların salt çoğunluğunu elde edemedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, bir adayın seçilememesi halinde ikinci tur düzenleniyor.

Türkiye’de ikinci tur seçimleri 28 Mayıs’da düzenlenecek.

14 Mayıs günü düzenlenen seçimlerden yurt içinde toplam 60 milyon 697 bin 843 seçmen sandık başına gitti. Yurt dışında ise rekor bir katılımın sağlandığı açıklandı. 

14 Mayıs seçimleri içi yurt dışında toplam 1 milyon 416 bin seçmen yurt dışı temsilciliklerinde oyunu kullandı. Gümrük kapılarında ise toplam 125 bin 479 kişi oyunu kullandı. 2018 seçimlerinde yurt dışı oy kullanma oranı %86, 2023 yılında ise %88 olarak açıklandı.

İkinci Turda Yurt Dışında Oy Kullanma Tarihleri

Seçimin ikinci turunda ise hem yurt içindeki seçmenler hem de yurt dışındaki seçmenler oyunu kullanacak. 

İkinci turda yurt dışında oy verme işlemleri 20 Mayıs ile 24 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar sürecek. 

Seçmenler hem gümrük kapılarında hem de kendi ülkelerinde oy verebilecek. Yurt dışı oylarının sayımı ise ülkemizde oy verme işleminin sona ermesiyle birlikte yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir